Statyny znacząco obniżają ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Zażywają je tysiące Polaków

2020-11-09 10:34

Jak wynika z badań, których wyniki opublikowano w piśmie „European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy”, zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu może obniżać ryzyko zgonu z powodu COVID-19 aż o 25 proc.

Te leki znacząco obniżają ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Zażywają je tysiące Polaków
Autor: Getty Images

Dlaczego część osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nie ma żadnych objawów, a inne bardzo ciężko przechodzą COVID-19? Na przebieg infekcji wpływ ma m.in. wiek, choroby współistniejące, czy stosowane leki - takie dane można wykorzystać do prognozowania ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, nie można jednak ze stuprocentową pewnością ocenić, jak choroba rozwinie się u konkretnego pacjenta.

W najnowszym badaniu naukowcy z Universitat Rovira i Virgili (URV) w Reus pod kierunkiem Luisa Masany przeanalizowali dane dotyczące 2159 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w czasie pierwszej fali pandemii – od marca do maja.

Pod uwagę wzięto setki zmiennych klinicznych, jak wiek, płeć, przebyte choroby, poziom cholesterolu, leki stosowane w terapii COVID-19, leki stosowane z powodu chorób przewlekłych itp.

Jednymi z leków, które brano pod uwagę w tej analizie były statyny - leki obniżające poziom cholesterolu, stosowane w profilaktyce pierwotnej i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak się okazało, wśród pacjentów z COVID-19 nieleczonych wcześniej statynami odsetek zgonów wyniósł 25,4 proc., podczas gdy w grupie leczonej statynami - 19,8 proc. Z analizy matematycznej wynika, że był on więc o 22 proc. niższy.

„Te dane wskazują, że leczenie statynami może zapobiegać jednej piątej zgonów” - ocenił Luis Masana. Dodatkowo, gdy leczenie tymi lekami kontynuowano w szpitalu śmiertelność była niższa o 25 proc. (czyli o jedną czwartą).

Naukowiec podkreślił, że pacjentów porównywano grupami zbliżonymi pod względem wieku, płci, występowania innych schorzeń.

Obserwacja zespołu Luisa Masany jest o tyle istotna, że statyny są jednymi z najpowszechniej stosowanych na świecie leków.

Badacz zwraca uwagę, że jednym z pośrednich negatywnych efektów pandemii jest to, że niektóre osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe zaprzestają stosowania terapii. „Niektórzy lekarze zalecali nawet odstawianie niektórych leków w przekonaniu, że mogą pogorszyć stan chorych na COVID-19" - przypomniał.

To może również przyczynić się do wzrostu śmiertelności z powodu innych schorzeń. „Wykazaliśmy, że w przypadku statyn strach przed pandemią nigdy nie powinien być wykorzystywany jako wytłumaczenie odstawienia terapii” - podsumował.

ŹRÓDŁO: PAP

Dramatyczna walka z koronawirusem w Polsce
Sonda
Czy przyjmujesz statyny z powodu wysokiego poziomu cholesterolu?