Nowe badania: "Leki przeciwdepresyjne są skuteczne, ale nie są dla wszystkich"
Liczba recept na leki antydepresyjne wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 15 lat. Wynika to z faktu, że chorzy na depresję leczą się znacznie dłużej niż wcześniej. Co mówi nowe badanie nad lekami na depresję, opisane w The New England Journal of Medicine?
Odkrycia opublikowane w The New England Journal of Medicine, pokazują, że 44% osób, które stopniowo odstawiały leki przeciwdepresyjne, nie miało kolejnego ataku depresji w następnym roku. Spośród osób, które kontynuowały przyjmowanie leków w normalny sposób, 61% nie miało nawrotu.
Autorka badania, dr Gemma Lewis z University College London, powiedziała: „Nasze odkrycia stanowią dowód na to, że dla wielu pacjentów leczenie długoterminowe jest właściwe. Odkryliśmy również, że wiele osób było w stanie z powodzeniem przestać zażywać leki, gdy zmniejszano ich dawki w ciągu dwóch miesięcy".
Zarówno zaprzestanie farmakoterapii, jak i zmiany w dawkowaniu leków na depresję powinny być konsultowane. Naukowcy podkreślają, że skuteczną metodą zapobiegania nawrotom depresji są terapie psychologiczne.
Prof. Glyn Lewis, również z UCL, powiedział: „Leki przeciwdepresyjne są skuteczne, ale podobnie jak wiele leków, nie są idealne dla wszystkich”.
W badaniu udział wzięło 478 dorosłych z całej Anglii, wszyscy brali antydepresanty przez co najmniej dwa lata i czuli się gotowi, by je odstawić.
Zostali podzieleni na dwie grupy – w pierwszej z nich osoby biorące udział w badaniu nadal przyjmowały leki. W drugiej grupie odstawiano je w ciągu trzech miesięcy, osoby te były kontrolowane przez kolejny rok. Spośród osób, które przestały brać antydepresanty, 56% stwierdziło, że w pewnym momencie doszło do nawrotu lub ponownie poczuła się przygnębiona przez czas dłuższy niż dwa tygodnie.
Naukowcy stwierdzili również, że osoby te częściej doświadczały objawów odstawienia, co można pomylić z nawrotem. Może to oznaczać, że niektórzy ludzie będą musieli wolniej odstawiać leki. Mimo to, tylko połowa z nich zdecydowała się na ponowne rozpoczęcie przyjmowania antydepresantów, a pod koniec badania 59% grupy, która odstawiła leki, nie przyjmowało już żadnych leków na depresję. Nawet w grupie, która kontynuowała przyjmowanie leków, ponad jedna trzecia stwierdziła, że na pewnym etapie czuła przygnębienie.
Porady eksperta