NIK skontrolował kwestie żywienia w szpitalach. Wykryto nieprawidłowości, ale są i dobre wieści

2024-06-20 15:27

NIK zajrzał do szpitali i - pośrednio - do talerzy pacjentów. Pod lupę wzięto m.in. pracę dietetyków układających szpitalne menu. Jak podczas kontroli wypadła jakość jedzenia w szpitalach? Wiadomo o kilkunastu wydanych po kontroli wnioskach.

NIK skontrolował kwestie żywienia w szpitalach. Wykryto nieprawidłowości, ale są i dobre wieści
Autor: GettyImages NIK skontrolował kwestie żywienia w szpitalach. Wykryto nieprawidłowości, ale są i dobre wieści

NIK skontrolował szpitalne zamówienia jedzenia

Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli skontrolowała opolskie szpitale. Z krytyką spotkały się procedury, jakie są stosowane przy realizacji zakupów żywności dla pacjentów. Jednak były i pozytywne wnioski: na plus oceniono fakt, że w szpitalach są zatrudniani dietetycy i dietetyczki, dbający o menu dla pacjentów.

CZYTAJ TEŻ: Pokazał śniadanie z polskiego szpitala. Ludzie nie mogli uwierzyć

Segregatory onkorodzica trafiły do szpitala w Bydgoszczy

Dietetycy w polskich szpitalach dbają o jadłospis 

Kontrole przeprowadzono w czterech szpitalach: w Szpitalu Wojskowym w Opolu, Prudnickim Centrum Medycznym, Opolskim Centrum Onkologii, Brzeskim Centrum Medycznym.

We wszystkich wymienionych placówkach zatrudniana była wykwalifikowana osoba, specjalizująca się w dietetyce. Do zadań tych osób należało przygotowywanie zamówień, jeśli chodzi o żywienie w szpitalu, weryfikacja codziennego menu i kontrola jakości posiłków, zarówno jeśli chodzi o wartości odżywcze, jak i odpowiednią jakość przygotowania i temperaturę, w jakiej wydawano jedzenie do spożycia.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Przełomowa" reforma w polskich szpitalach. Posiłki będą wąchane przed podaniem chorym

Naruszenia przepisów związanych z jedzeniem w szpitalach 

Jednak nie wszystko spodobało się kontrolerom. Negatywnie oceniono schemat zamówień żywności dla pacjentów.

„Naruszenia regulacji prawnych stwierdzono przy sporządzaniu planu postępowań o udzielenie zamówień, przy szacowaniu jego wartości, opisie przedmiotu zamówienia oraz ustalaniu kryteriów oceny ofert” – wymienia NIK w raporcie.

Zwrócono również uwagę na fakt, że „niewłaściwie stosowano przepisy o zamówieniach publicznych zarówno w trakcie przygotowania, jak i prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.”

Może to być dobra wiadomość, oznaczająca, że poza formalnymi uchybieniami, jakość jedzenia w polskich szpitalach się poprawia.

Nieprawidłowości formalne przy zamówieniach jedzenia w szpitalach 

Były to jednak, co warto podkreślić, nieprawidłowości o wymiarze formalnym, jak m.in. nierzetelna ocena ofert, które przedstawiono jednemu z kontrolowanych szpitali. W efekcie, wybór padł na ofertę, która de facto nie była zgodna z warunkami zamówienia. Tę sytuację odnotowano w Szpitalu Wojskowym w Opolu.

Z kolei w Opolskim Centrum Onkologii niepokój wzbudził fakt, że niespełna 5 tys. złotych wydano niezgodnie z zasadami.

Natomiast zarząd Prudnickiego Centrum Medycznego nie ustalił w ogóle wartości zamówienia, po czym nie wyegzekwowano części kary naliczonej wykonawcy za to, że nienależycie wywiązał się z umowy. Do odzyskania pozostaje prawie 28 tys. zł.

Komunikat NIK zawiera również informacje o tym, że szpitale, które skontrolowano, dostosowały się do wszystkich pokontrolnych wniosków, których łącznie wydano 14 dla wspomnianych czterech placówek. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki