Niezwykły objaw niedoboru jednej z kluczowych witamin. Może się pojawiać, gdy odpoczywamy

2022-06-13 9:07

Witamina B12 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i pełni szereg ról w różnych procesach życiowych. Jej niedobór jest bardzo częsty i może dawać bardzo różne objawy. Jeden z nich, o którym do tej pory mało kto słyszał, i który z niedoborem witaminy B12 wcześniej nie był kojarzony, można zaobserwować w trakcie odpoczynku.

Niezwykły objaw niedoboru jednej z kluczowych witamin. Może się pojawiać, gdy odpoczywamy
Autor: Getty Images

Witamina B12 jest jedną z najważniejszych witamin. Jej wszystkich zadań nie sposób krótko opisać, gdyż jej działanie jest wszechstronne: uczestniczy w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i czerwonych krwinek oraz osłonki mielinowej włókien nerwowych (ubytki w tej osłonce występują w stwardnieniu rozsianym), bierze też udział w wytwarzaniu serotoniny i dopaminy - ważnych neuroprzekaźników, wpływających m.in. na nasz nastrój.

Jest niezbędna dla przemiany materii i wytwarzania energii, sprawnej pracy mięśni i aktywności umysłowej.

Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12

Objawy niedoboru witaminy B12 są dość dobrze poznane, aczkolwiek badania na ten temat stale są prowadzone. Wyniki jednego z najnowszych badań pokazały, że gdy poziom witaminy B12 spada poniżej określonego poziomu, może pojawić się objaw, który do tej pory nie był kojarzony z niedoborem tej kluczowej witaminy. Objawem tym jest silny ból w ramieniu, który występuje najczęściej w trakcie odpoczynku i może utrudniać sen, a także przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Jak ustalili autorzy badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie BMC Musculoskeletal Disorders, niedobór witaminy B12 powoduje wzrost stężenia aminokwasu homocysteiny, a to z kolei może zakłócać integralność ścięgna i w efekcie doprowadzić do uszkodzenia stożka rotatorów.

To struktura, która powstaje ze ścięgien mięśni obręczy barkowej i pokrywa powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego, a głównym jej zadaniem jest stabilizacja głowy kości w stawie - dzięki niej możemy ruszać ramieniem.  Jej uszkodzenie skutkuje bólem, odczuwalnym początkowo w trakcie spoczynku, a następnie ciągle, a także niestabilnością stawu i problemami z wykonywaniem codziennych czynności.

Stan ten może mieć różne przyczyny, przede wszystkim uraz - jednak niedobór witaminy B12 jest jedną z nich - tego dowiodło badanie, przeprowadzone na próbie 87 pacjentów z urazem barku i bez niego, w którym oceniono wszystkie możliwe czynniki ryzyka. Okazało się, że grupa pacjentów ze zwyrodnieniem stożka rotatorów miała znacznie niższy poziom witaminy B12, niż grupa kontrolna bez tej przypadłości. Autorzy doszli do wniosku, że niski poziom witaminy B12 jest niezależnie powiązany ze zwyrodnieniem stożka rotatorów.

Pozostałe objawy niedoboru witaminy B12

Deficyt witaminy B12 jest dość częsty. Daje dużo bardziej charakterystyczne objawy, niż ból ramienia - jednak nie wszystkie pojawiają się u tej samej osoby. Niedobór witaminy B12 wpływa bowiem na szereg układów i narządów w organizmie. Do najczęstszych objawów niedoboru tej witaminy zaliczane są:

  • zaburzenia zmysłu węchu, czucia, słuchu
  • zawroty głowy, np. w trakcie nagłego wstawania
  • drętwienie rąk i nóg
  • utrata apetytu i spadek wagi
  • nudności
  • biegunki lub zaparcia 
  • bladość skóry, uczucie duszności, osłabienie, zaburzenia koncentracji i przyspieszona akcja serca związane z niedokrwistością megaloblastyczną, jednym z rodzajów anemii
  • bladożółty odcień skóry lub bielactwo nabyte
  • wahania nastrojów, nastroje depresyjne
  • skłonność do infekcji.
Poradnik Zdrowie: witaminy z grupy B

Kto jest najbardziej zagrożony niedoborem witaminy B12?

Witamina B12 występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego na jej niedobór narażone są osoby, które nie jedzą mięsa. Ale nie tylko one: może jej brakować także osobom chorującym na cukrzycę lub z insulinoopornością, które przyjmują metforminę - lek ten wypłukuje wit. B12 z organizmu - a także osoby stosujące leki osłonowe na żołądek.

Jej deficyt grozi również przewlekle chorym (np. na zapalne choroby jelit, celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna) a także tym, których dieta opiera się w dużej mierze na przetworzonej żywności, w której zaburzone jest przyswajanie tej witaminy, wreszcie - osobom po 50. roku życia, gdyż wtedy słabnie jej wchłanianie.

Jak szybko uzupełnić jej niedobór?

By uzupełnić niedobór witaminy B12, konieczna jest jej suplementacja w dawce zalecanej przez lekarza, a także spożywanie produktów spożywczych, które zawierają jej duże ilości - a więc przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego. Pierwsze efekty przyjmowania suplementów lub dawki leczniczej witaminy B12 powinny pojawić się po dwóch tygodniach kuracji - w zależności od stopnia niedoboru.

Źródło: BMC Musculoskeletal Disorders