Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia Jacka Nicholsona. Aktor już nie wychodzi z domu

2023-01-14 9:28

Przygnębiające informacje o stanie zdrowia Jacka Nicholsona podał serwis Radar Online. Niepowtarzalny, legendarny i charyzmatyczny aktor od ponad dekady nie zagrał w żadnym nowym filmie, a od niemal dwóch lat nie wychodzi już z domu. Powodem mają być problemy z pamięcią, które w ostatnim czasie znacząco się nasiliły. Ikona Hollywood cierpi prawdopodobnie na demencję.

Jack Nicholson
Autor: YouTube.com / Looper Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia Jacka Nicholsona. "Jego umysł jest w zaniku"

Jack Nicholson to kolejna legenda Hollywood, która w ostatnim czasie zmaga się z problemami zdrowotnymi. 85-letni aktor mimo zaawansowanego wieku jeszcze trzy, cztery lata temu na amatorskich, kręconych przez fanów filmach, wyglądał jak okaz zdrowia. Ostatni raz jednak sfotografowano go publicznie 19 października 2021 roku w hali Staples Center podczas meczu Los Angeles Lakers.

Od tego czasu zupełnie zniknął z przestrzeni publicznej. Jak donoszą media, nie opuszcza już swojej luksusowej rezydencji w Beverly Hills i kontaktuje się wyłącznie z dwojgiem swoich dzieci -  synem Rayem oraz córką Lorraine. Pojawiły się doniesienia, że poważnie zachorował. 

Wielki aktor mierzy się z demencją?

Stanem zdrowia Jacka Nicholsona martwią się osoby z jego dawnego otoczenia. W rozmowie z serwisem Radar Online jeden z jego dawnych przyjaciół powiedział, że za nietypowe zachowanie legendy kina odpowiada choroba. Jak ocenił rozmówca: "Fizycznie jest w porządku, ale jego umysł jest w zaniku. To naprawdę smutne, że tak utalentowany aktor, jak Jack, odchodzi w ten sposób. Wygląda to tak, jakby nie chciał już mierzyć się z rzeczywistością".

Poradnik Zdrowie: demencja

Informacje o tym, że Jack Nicholson cierpi na demencję, pojawiły się już jakiś czas temu. W 2018 roku anonimowy informator poinformował serwis Radar Online, że 12-krotnie nominowany do Oscara aktor zrezygnował z kariery z powodu problemów z pamięcią. Jak podano wówczas: "Jest prosty powód jego decyzji - to utrata pamięci. Jack ma problemy z pamięcią i nie pamięta już, o co go pytano”.

Demencja to stan postępujący i nieodwracalny

Demencja to coś więcej, niż zwykłe problemy z pamięcią - to choroba wpływająca na wszystkie funkcje poznawcze. Objawia się również problemami z uwagą, upośledzeniem mowy czy orientacji. Wpływa na postrzeganie rzeczywistości i zachowanie. Nasila się stopniowo i postępuje, doprowadzając z czasem do tego, że chory nie jest w stanie sam funkcjonować, przestaje również poznawać bliskich.

Jej  najczęstszą postacią jest choroba Alzheimera - choroba zwyrodnieniowa mózgu, w przebiegu której dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia komórek nerwowych. Z kolei w przypadku otępienia naczyniowego dochodzi do upośledzenia funkcji mózgu z powodu zaburzeń krążenia.

Sygnały ostrzegawcze demencji to zarówno problemy z zapamiętywaniem ostatnich wydarzeń, jak i coraz mniejsze zainteresowanie pracą czy hobby, wycofywanie się z życia towarzyskiego, zaburzenia mowy czy trudności z wykonywaniem czynności, które wcześniej nie stanowiły kłopotu.

Obecnie nie ma żadnego sposobu wyleczenia demencji - celem terapii jest poprawa jakości życia chorych i ich bliskich. W leczeniu tej choroby stosuje się leki, które opóźniają pojawienie się lub nasilenie objawów (nie są jednak w stanie zatrzymać procesu chorobowego), a także łagodzą niektóre objawy, na przykład omamy, lęk czy zaburzenia snu.