Niedzielski o reformie POZ: Widzimy bardzo duże zainteresowanie ze strony pacjentów

2022-07-18 16:16

Pierwsze zmiany w ramach reformy POZ weszły w życie 1 lipca i obejmują m.in. szybsze skierowania na badania diagnostyczne. Minister Zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że obserwuje duże zainteresowanie ze strony pacjentów. - Nawet część lekarzy skarży się na to, że pacjenci przychodzą z żądaniem dodatkowych badań – powiedział Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski
Autor: Tomasz Radzik / SUPER EXPRESS

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Tarnowskich Górach, minister zdrowia podkreślił, że nowe udogodnienia dla pacjentów cieszą się dużym zainteresowaniem. Chodzi o możliwość zwiększonej diagnostyki przez lekarza POZ. - Cieszę się, że ta reforma odpowiada na ich zapotrzebowanie - powiedział Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił również, że "reforma była bardzo oczekiwana przez pacjentów, szczególnie w dobie postcovidowej, kiedy zapotrzebowanie na nadrabianie pewnych efektów zdrowotnych jest bardzo duże".

– Uruchomiliśmy rozwiązanie, które ma dać pacjentom możliwość zwiększonej diagnostyki. To jest to, co zadziało się od 1 lipca. Widzimy bardzo duże zainteresowanie ze strony pacjentów - podkreślił Niedzielski.

Minister nawiązał także do listu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, w którym specjaliści domagają się przeprowadzenia kampanii edukacyjnej wśród Polaków. Chodzi o wytłumaczenie pacjentom, na czym polega budżet powierzony wprowadzony w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Pacjenci wiedzieliby, na jakich zasadach przysługują im dodatkowe badania. Obecnie lekarze spotykają się z roszczeniami ze strony pacjentów, którzy nie wiedzą, że pula badań jest limitowana i ograniczona do wskazań medycznych. - Nawet część lekarzy skarży się na to, że pacjenci przychodzą z żądaniem dodatkowych badań – powiedział Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował, że reforma POZ obejmie dwa etapy. Jeden rozpoczęty z początkiem lipca oraz drugi, który zacznie się 1 października 2022 r. W ramach pierwszego etapu przekazano w tym półroczu ponad 110 mln zł.

Drugi etap to wdrożenia opieki koordynowanej, na który zostaną przeznaczone kolejne środki w wysokości 700-800 mln zł. - To potężna zmiana, która zwiększa możliwości pacjentów, zmiana, która oznacza dodatkowe środki – dodał szef resortu zdrowia.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?