Nie wykupisz leków z tej recepty. Od grudnia obowiązują nowe zasady

2023-12-04 11:05

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że od 1 grudnia nie zrealizujemy papierowej recepty na leki psychotropowe. Jak wskazuje resort, tej formy recept lekarze nie mogą używać od 1 listopada, natomiast przez 30 dni była możliwość wykupienia leków na jej podstawie. Obecnie to niemożliwe.

Nie wykupisz leków z tej recepty. Od grudnia obowiązują nowe zasady
Autor: Fot. Getty Images

Echo zmian dotyczących leków psychotropowych wciąż nie milknie. Tym razem chodzi przepisy, które weszły w życie z dniem 1 grudnia i mogą niektórym utrudnić zakup preparatów. 

Internetowe Konto Pacjenta - Informacje o Twoim zdrowiu w jednym miejscu

Leki psychotropowe. Zmiany w realizacji recept

Nowe przepisy sprawiają, że nie warto zastanawiać się, jak długo ważna jest recepta w formie papierowej w odniesieniu do leków psychotropowych. A to dlatego, że od 2 sierpnia br. obowiązują nowe zasady dostępności do leków psychotropowych oraz leków przeciwbólowych.

Zanim lekarz przepisze preparat, pacjent musi osobiście wstawić się w gabinecie lekarskim. Istnieje również możliwość wystawienia recepty zdalnie, ale od ostatniej wizyty nie może upłynąć więcej niż trzy miesiące. Ponadto lekarz ma obowiązek sprawdzić, jakie leki zostały wcześniej przepisane, co zażywa chory i w jakich dawkach.

- Od 1 listopada 2023 r. recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Pacjent, który otrzymał taką receptę, miał 30 dni na jej wykupienie. Jeśli lekarz wystawił omyłkowo receptę papierową po 1 listopada, pacjent nie mógł jej wykupić. Żadna recepta na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową, nie może być wystawiona z odroczonym terminem jej realizacji, czyli „od dnia” - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Oznacza to, że od 1 grudnia obowiązują wyłącznie e-recepty uprawniające do zakupu leków psychotropowych.

Możesz udostępnić dane lekarzowi. Wykorzystaj IKP

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) daje nam wgląd do wystawionych recept, czy skierowań. Możemy również dodać osobę do kontaktu. Kolejną opcją jest udostępnienie tych danych lekarzowi. 

Wystarczy zainstalować bezpieczną i certyfikowaną aplikację na telefon o nazwie Internetowe Konto Pacjenta lub logując się na IKP przez stronę gov. Dzięki temu specjalista, do którego się udasz, będzie miał możliwość wystawić e-receptę w formie zdalnej, zyskując informacje dotyczące wcześniej wystawionych recept i określonych dawek leków.