Nie tylko kobiety mają cykl miesięczny. Poznaj męskie wahania hormonów

2023-06-02 12:10

Mężczyźni lubią zarzucać kobietom niestabilność emocjonalną, powodowaną jakoby wpływem hormonów. Rzeczywiście hormony mogą mieć wpływ na organizm i samopoczucie – choć niekoniecznie zgodnie ze stereotypami. Co więcej, ten wpływ dotyczy obu płci. Zatem, panowie, miejcie się na baczności i trzymajcie emocje na wodzy, gdy przyjdą do was „te dni”.

Nie tylko kobiety mają cykl miesięczny. Poznaj męskie wahania hormonów
Autor: GettyImages Nie tylko kobiety mają cykl miesięczny. Poznaj męskie wahania hormonów

Hormony męskie a hormony kobiece

Wpływ hormonów jest niezaprzeczalny. Regulują funkcjonowanie organizmu. Mogą wzmacniać albo osłabiać – dlatego niektóre z nich uważa się za środki dopingujące. Uważa się, że również mogą kształtować charakter i wpływać na zachowania. Przykładowo, u większości przestępców zauważono wyższy poziom androgenów niż u żyjącej zgodnie z prawem populacji.

Co ważne, podział na hormony „męskie” i „kobiece” jest fikcją: organizmy kobiet też produkują testosteron, a męskie ciała wytwarzają estrogeny. Różne są sposoby i miejsca oddziaływania poszczególnych hormonów, w zależności od płci. Różnica tkwi też w stężeniu hormonów, choć i tu natura bywa kapryśna.

Przykładem jest słynna lekkoatletka Caster Semenya, która ma naturalnie podwyższony testosteron. Zaowocowało to swego czasu czasowym zawieszeniem zawodniczki i przymusem zażywania leków obniżających poziom tego hormonu. Z czasem ten nakaz odrzucono, jako niezgodny z prawem, uznając wyższy testosteron Caster za jej naturalną predyspozycję.

Umieścił penisa na głowie swego przyjaciela. Historia z Koprem

Cykl hormonalny u mężczyzn

Hormony działają na mężczyzn o wiele silniej, niż chcieliby się do tego przyznawać. Zbyt niski poziom testosteronu może m.in. sprzyjać depresji. Rzutuje również na potencję. Wbrew męskiemu ego hormony również mogą wpływać na nastroje i powodować niestabilność emocjonalną. Do lamusa można więc włożyć tezy o „humorzastych” kobietach i „stabilnych” mężczyznach. Panowie również mają cykl produkcji hormonów, który powoduje, że w różnych okresach są one w różnym natężeniu.

Cykl produkcji testosteronu zajmuje ok. 3 miesiące. Można zaobserwować fazę wzrostu poziomu testosteronu, po której następuje faza niższego poziomu tego hormonu. Jakie są skutki tych wahań? Zmiany nastrojów, humorów, lepsze / gorsze samopoczucie, zmiany możliwości fizycznych czy też poziomu odczuwanego zmęczenia (co może zauważyć każdy zajmujący się choć trochę sportem, bywa, że w teorii jest się dobrze przygotowanym do zawodów, a w praktyce dyspozycja niekiedy zawodzi).

Podobnie jak u kobiet, także u mężczyzn poziomy hormonów zmieniają się z wiekiem, co przekłada się na wydolność czy potencję, ale również na zdolności umysłowe. Co ciekawe, zauważono globalnie obniżający się poziom testosteronu u kolejnych pokoleń mężczyzn. Być może to efekt ewolucji – nie potrzeba już przecież wojowników. Zauważono jednak także pogarszającą się jakość nasienia u mężczyzn, co wiąże się również z przewagą estrogenów, także w środowisku.

Chociaż u mężczyzn cykl nie jest widoczny gołym okiem, jak krwawienie miesięczne, to jednak uważna obserwacja może sprzyjać zauważeniu przebiegu cyklu. Może to dla panów znak, żeby zacząć prowadzić kalendarzyk z opisem swojego samopoczucia?