Nie kaszlą, a zarażają: czy w Chinach dojdzie do nawrotu epidemii?

2020-04-08 14:11 Małgorzata Wójcik, źródło: Reuters

Wzrosła liczba bezobjawowych przypadków koronawirusa w Chinach. Czy oznacza to drugą falę epidemii w Państwie Środka?

Podczas gdy Chiny zamierzają znieść wreszcie ograniczenia w podróżach w Wuhan - mieście uważanym za pierwsze epicentrum koronawirusa w tym kraju - Pekin ogłosił wzrost liczby bezobjawowych przypadków COVID-19. Taka sytuacja budzi obawy odnośnie możliwej drugiej fali infekcji.

Strefy wolne od epidemii

Agencja Reuters poinformowała w niedzielę, że Krajowa Komisja Zdrowia odnotowała 78 nowych przypadków COVID-19 uznanych za bezobjawowe. Poprzedniego dnia było ich "tylko" 47. 

Stało się to dokładnie w momencie, kiedy chińscy przywódcy zaczęli rozluźniać surowe ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu i podróżowania.

Na początku kwietnia Chiny wyznaczyły kilkadziesiąt ośrodków „wolnych od epidemii" i zezwoliły ich mieszkańcom na swobodne poruszanie się.

Gwałtowny wzrost liczby pacjentów, którzy nie wykazują żadnych symptomów zakażenia zaobserwowany w zeszłym tygodniu, sprawił jednak, że część miast prowincji Hubei zostało skreślone z listy "wolnych od epidemii".

Nowe przypadki bezobjawowe - skąd się biorą?

Mimo rozluźnienia zakazów w niektórych częściach kraju, władze utrzymały zamknięcie granic dla obcokrajowców, zachowano też obowiązkowe 14-dniowe kwarantanny osób przybywających z zagranicy.

To ważne, bo właśnie Chińczycy wracający do kraju z zagranicy są uznawani za osoby „importujące” na nowo koronawirusa do Państwa Środka. Najwięcej takich przypadków dotyczy podróżnych powracających z Rosji. 

Problemem jednak są nie tyle sami przyjezdni, ile fakt, że wielu z nich nie wykazuje objawów, mimo zarażenia wirusem. Prowincja Hubei, która jest uważana za źródło epidemii i która była epicentrum COVID ujawniła, że prawie połowę nowych przypadków to właśnie infekcje przebiegające bezobjawowo. W całych Chinach takich chorych jest obecnie ponad 700.

Dlatego władze postanowiły dokładniej sprawdzać stan zdrowia wszystkich rodaków powracających z zagranicy i przeprowadzać u nich testy na koronawirusa. To konieczne ponieważ trwają starania o zorganizowanie połączeń lotniczych dla studentów studiujących poza chinami, którzy wreszcie mogą wrócić do kraju.

Czytaj również:

Wtórne zakażenia koronawirusem z Chin

Czy koronawirus zmutował w jeszcze groźniejszą postać?

Chińska policja pokazuje jak zatrzymać zakażonego na koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-china/china-sees-rise-in-asymptomatic-coronavirus-cases-to-tighten-controls-at-land-borders-idUSKBN21O01M

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE