Netflix znów wygrał z treningiem? 3 sposoby na to, by twój mózg pokochał ćwiczenia

2022-04-05 10:56

Znasz korzyści płynące z regularnych ćwiczeń, masz czas na godzinny trening, torba sportowa już czeka w przedpokoju, a jednak... Kanapa woła twoje imię, pojawiła się nowa seria na Netflix i już w głowie powtarzasz sobie po raz setny tę samą obietnicę: "Zacznę od jutra". Kto tak nie miał?

jak oszukać mózg
Autor: Getty Images

Dr Jennifer Heisz - neurobiolożka i profesor nadzwyczajny kinezjologii oraz autorka książki "Move the Body, Heal the Mind", doskonale zdaje sobie sprawę z tego wewnętrznego dylematu. Przyznaje, że jest to dość powszechny sposób myślenia dla tych, którzy rozpoczynają nową rutynę treningową. „W rzeczywistości ćwiczenia są trudne. To fizyczny stres, który aktywuje ciało, a mózg chce utrzymać ciało w homeostatycznym, szczęśliwym miejscu. Działasz więc przeciwko tym dwóm wrodzonym przeciwstawnym siłom”.

Jednak Heisz zauważa, że ​​istnieją pewne "sztuczki", które mogą przekonać mózg, by ten pokochał ćwiczenia, nawet zanim pojawią się endorfiny. Oto 3 najważniejsze wskazówki.

W formie - Odpoczynek po treningu

1. Słuchaj muzyki przed ćwiczeniami 

Większość z nas włącza ulubioną playlistę podczas biegu lub spaceru. Jednak według neurobiolożki, słuchanie energetycznych utworów tuż przed wyjściem na trening może zainspirować do działania. „Muzyka może stymulować system nagród oraz nawiązywać połączenie z ruchem i przyjemnością” – wyjaśnia. Badania wykazały, że optymistyczna muzyka zwiększa motywację do ćwiczeń o wysokiej intensywności. Jeśli próbujesz rozpocząć nową rutynę ćwiczeń, twój mózg nie jest zaznajomiony z poczuciem przyjemności, które możesz odczuwać po fakcie (dzięki endorfinom, które dają dobre samopoczucie). Z biegiem czasu mózg może łączyć ćwiczenia z pozytywnym doświadczeniem.

2. Technika "słodkiej wody"

Druga sztuczka może wydawać się nieco dziwna, czy kontrowersyjna, jednak najważniejsze jest to, że działa. Istnieją badania, które sugerują, że jeśli weźmiesz do ust łyk słodkiego napoju, ale go nie połkniesz, to łatwiej będzie ci pozostać aktywnym. Badanie, udokumentowane w czasopiśmie "Human Kinetics" wykazało, że biegacze płukający usta wodą z cukrem mieli zwiększoną wytrzymałość i osiągali lepsze wyniki w trakcie biegania.

Uwaga! Według badań, sztuczne słodziki nie dają takiego samego efektu. To musi być prawdziwy cukier.

3. Trening eliminujący strach

Ta technika jest szczególnie pomocna dla tych, którzy zmagają się z uczuciem niepokoju. Przyspieszone bicie serca i trudności w oddychaniu” to odczucia podobne do tego, co czujesz podczas intensywnych ćwiczeń, więc mózg może podświadomie obawiać się intensywnych treningów. 

W tym przypadku Heisz zaleca technikę zwaną „treningiem niszczącym strach”, która obejmuje lekki lub umiarkowany chód z bardzo krótkim sprintem na końcu. Dlaczego to działa? Lekkie lub umiarkowane ćwiczenia zwiększają ochronę przed niszczącym wpływem stresu” – mówi Heisz. 

Najtrudniejszą częścią rozpoczęcia nowej rutyny ćwiczeń jest właściwy start — od tego momentu twój mózg stopniowo kojarzy endorfiny z samym treningiem. Wypróbuj sztuczki treningowe, aby zmotywować swój mózg i ciało.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki