Nawet kieliszek wina dziennie to za dużo. Nowe zalecenia kardiologów

2022-01-28 9:24

Eksperci World Heart Federation przestrzegają, że nawet znikomy poziom alkoholu może być szkodliwy i prowadzić do nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Obalają tym samym twierdzenie, że codziennie pity kieliszek wina jest korzystny dla serca.

Nawet kieliszek wina dziennie to za dużo. Nowe zalecenia kardiologów
Autor: Getty Images

W nowym dokumencie, zatytułowanym "Wpływ spożywania alkoholu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego: mity i miary" Światowa Federacja Serca zakwestionowała panujący od dawna, powszechny pogląd, że umiarkowane ilości alkoholu są korzystne dla serca i że mogą zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Organizacja wzywa również do pilnych, zdecydowanych działań w celu zmniejszenia ilości zgonów i niepełnosprawności związanych z piciem alkoholu. Tylko w 2019 roku z powodu alkoholu doszło do 2,4 miliona zgonów na całym świecie - liczba ta stanowi aż 4,3 proc. wszystkich zgonów.

Eksperci organizacji podkreślają, że spożycie alkoholu to główny możliwy do uniknięcia czynnik ryzyka chorób takich, jak nowotwory, choroby układu krążenia, czy przewodu pokarmowego, a także niektórych chorób zakaźnych i urazów.

Zdaniem kardiologów każdy poziom alkoholu może szkodzić zdrowiu - badania pokazują, ze nawet niewielkie jego ilości mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej, udaru, niewydolności serca, nadciśnieniowej choroby serca, kardiomiopatii, migotania przedsionków i tętniaka. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

W raporcie nawiązano również do badań, których autorzy twierdzą, że alkohol  może chronić przed chorobami układu krążenia - eksperci Światowej Federacji Serca twierdzą, że badania takie są w dużej mierze obserwacyjne i nie uwzględniają innych czynników, chociażby wcześniejszych schorzeń czy historii alkoholizmu u osób  uważanych za abstynentów. Wiarygodne badania naukowe jak do tej pory nie udowodniły, że niskie spożycie alkoholu zmniejsza ryzyko chorób serca.

Jak napisała w informacji prasowej współautorka dokumentu, prof. Monika Arora, członek WHF Advocacy Committee: „Przedstawianie alkoholu jako niezbędnego do dynamicznego życia społecznego odwróciło uwagę od szkód związanych z jego piciem, podobnie jak częste i szeroko nagłaśniane twierdzenia, że kieliszek czerwonego wina dziennie może zapewnić ochronę przed chorobami układu krążenia. Twierdzenia takie to nie tylko dowód na brak wiedzy, ale również próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej przez osoby związane z przemysłem alkoholowym".