Nawet 80% Polaków choruje przewlekle! Na co najczęściej?

2020-02-04 10:03 Materiał sponsorowany

Nadciśnienie tętnicze, alergie, cukrzyca – to choroby przewlekłe, na które najczęściej skarżą się Polacy. Pozytywnie nastraja jednak to, że nie lekceważymy tych schorzeń i staramy się poprawiać stan zdrowia: próbujemy zrozumieć przyczynę choroby, szukamy informacji na temat możliwości leczenia i oczekujemy łatwiejszego dostępu do lekarzy.

Nawet 80% Polaków choruje przewlekłe! Na co najczęściej?
Autor: TEVA

Wynika to z badania sondażowego przeprowadzonego na zlecenie firmy firmy TEVA1. Aż 80% spośród badanych1 osób zadeklarowało, że cierpi na jedną chorobę przewlekłą. A jedna czwarta z nich zmaga się z alergiami.

- Jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu oddechowego jest alergia, która jest odpowiedzialna za prawie połowę przypadków tych chorób – twierdzi dr. hab. n. med. Adam Jerzy Sybilski pediatra i alergolog. – Alergia nie jest chorobą - jest cechą naszego organizmu. Choroby układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa czy astma, bardzo często mają podłoże alergiczne. Co ciekawe, bardzo powszechny nieżyt nosa występuje znacznie częściej na terenach regionów miejskich niż na wsi, więc prawdopodobnie zanieczyszczenie miejskiego powietrza wpływa na potęgowanie objawów czy wyzwala objawy alergii – dodaje specjalista.

Ważne!

Według raportu ELF (European Lung Fundation)2 choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie. Każdego roku w Unii Europejskiej jeden na osiem zgonów jest następstwem chorób układu oddechowego, a choroby płuc odpowiadają za co najmniej 6 milionów hospitalizacji.

Teva spotkanie
Autor: TEVA

Co można zrobić, by zadbać o zdrowy oddech i jak się leczyć, kiedy okaże się to niezbędne?

Aby leki podawać właściwe i mieć pewność, że okażą się skuteczne, trzeba zwiększyć swoją wiedzę na temat choroby oraz jej leczenia. W przypadku leków wziewnych pomocny będzie nebulizator, który ułatwi podanie prawidłowej dawki leku. Szczególnie ważne jest to w przypadku rodziców, od których wiedzy i umiejętności w dużej mierze będzie zależało powodzenie leczenia u dziecka. 

Nebulizacje/inhalacje – na co zwrócić uwagę?

  • Wykonywanie inhalacji lekiem zapisanym na receptę u dzieci do 3 roku życia powinno odbywać się przez maskę pozbawioną otworów bocznych, dobrze dopasowaną do twarzy dziecka (obejmującą jego usta i nos).
  • Wykonywanie inhalacji lekiem zapisanym na receptę u dzieci po 3 roku życia powinno odbywać się przez ustnik, który dziecko powinno wziąć między zęby, objąć go ustami i powinno oddychać przez usta (nie przez nos!).

Gdzie znaleźć sprawdzone informacje?

Wyszukiwarki internetowe są najczęstszym i zaufanym źródłem informacji o zdrowiu dla Polaków. Rodzinie i znajomym ufamy bardziej, ale o zdrowie pytamy ich znacznie rzadziej niż „dr Google’a”.

Szukajmy porad medycznych na specjalistycznych portalach współpracujących z lekarzami. Zwracajmy uwagę na wiarygodność materiałów - sprawdźmy kim jest autor tekstu, czy dane poparte są rzetelną bibliografią oraz czy są zgodne z EBM, czyli medycyną opartą na dowodach. Źródłem wiedzy mogą być też strony firm farmaceutycznych, które są na bieżąco z najnowszymi odkryciami w medycynie i aktualnym stanem wiedzy medycznej.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie TEVA, mamy zaufanie do firm farmaceutycznych. A poza dostarczaniem jakościowych leków, oczekujemy od nich wsparcia i pomocy w postaci dostarczania wiedzy i porad specjalistów.

Z Teva możesz odetchnąć

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną dostarczającą najwyższej jakości rozwiązania medyczne ukierunkowane na potrzeby pacjentów, milionom ludzi każdego dnia.

Teva w swoich działaniach już od dawna wspiera lokalne społeczności i fundacje działające w obszarze szeroko pojętej opieki zdrowotnej.  Zmieniając Dni na Lepsze stara się być jak najbliżej Pacjenta, na każdym etapie jego życia i wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebuje.

W Polsce Teva należy do pierwszej trójki firm krajowego rynku farmaceutycznego, z portfelem produktów zawierającym wysokiej jakości leki stosowane przez pacjentów w takich obszarach terapeutycznych jak kardiologia, choroby układu oddechowego, ośrodkowy układ nerwowy, leczenie bólu w chorobach onkologicznych oraz produktów wykorzystywanych w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Więcej informacji: www.teva.pl

 

Źródła:

1. Badanie Teva Research 2018 przeprowadzone przez Edelman Research na zlecenie Teva. Badanie zostało przeprowadzone głównie w Europie, obu Amerykach oraz w Rosji. Grupy respondentów były dobierane reprezentatywnie dla każdego z krajów pod kątem płci, wieku, zamieszkania; globalnie badanie objęło 19 461 osób. W Polsce było to 1 013 respondentów zapytanych w 20 minutowej ankiecie przeprowadzanej on-line
w okresie 3-9 kwietnia 2018r.

2. https://www.europeanlung.org/pl/choroby-p%25C5%2582uc-i-informacje, dostęp: 03.01.2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE