Naukowcy: W przypadku schorzeń związanych z otyłością nie należy się skupiać na utracie wagi

2021-09-21 10:25

Otyłość jest problemem powszechnym, częstość jej występowania w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła trzykrotnie. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie iScience, jeśli chodzi o zdrowie i zmniejszenie ryzyka śmiertelności z powodu otyłości, zwiększenie aktywności fizycznej i poprawa sprawności wydają się być lepsze niż utrata masy ciała.

Jak się okazuje, stosowanie neutralnego podejścia do wagi w leczeniu schorzeń związanych z otyłością, zmniejsza również ryzyko zdrowotne związane z wystąpieniem efektu jo-jo.

„Chcielibyśmy, aby ludzie wiedzieli, że osoba otyła może być wysportowana, a wysportowane i zdrowe ciała mają różne kształty i rozmiary” – mówi współautor badania Glenn Gaesser z College of Health Solutions na Arizona State University. 

Badacze zdają sobie sprawę, że w kulturze mającej obsesję na punkcie wyglądu, brak koncentracji na temacie utraty kilogramów może być wyzwaniem. Jednocześnie zaznaczają, że nie są przeciwni temu, aby osoby otyłe chudły, zależy im jedynie na tym, żeby nie było to głównym kryterium oceny sukcesu interwencji w styl życia.

„Jest to szczególnie ważne, gdy weźmie się pod uwagę fizjologiczne realia otyłości” – mówi współautorka Siddhartha Angadi z School of Education and Human Development na University of Virginia. „Masa ciała jest cechą wysoce dziedziczną, a jej utrata wiąże się ze znacznymi zmianami metabolicznymi".

Chirurgiczne leczenie otyłości

Otyłość wiąże się z ryzykiem wielu schorzeń w tym chorób układu krążenia, cukrzycą, nowotworami oraz problemami z kośćmi i stawami. Autorzy badania twierdzą, że skupiając się na sprawności, a nie na utracie wagi, ludzie mogą czerpać korzyści z ćwiczeń, unikając jednocześnie ryzyka związanego z efektem jo-jo.

Aktualne wytyczne dotyczące zdrowia publicznego zalecają, aby dorośli przeznaczali 150-300 minut tygodniowo na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut tygodniowo intensywnej aktywności fizycznej.

Źródło: 

  1. iScience, Gaesser, et al.: “Obesity treatment: Weight loss versus increasing fitness and physical activity for reducing health risks”, DOI10.1016/j.isci.2021.102995, dostęp: 21.09.2021
Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.