Naukowcy opracowują sposób zabijania "uśpionych" komórek nowotworowych. To może być rewolucja

2024-03-29 12:22

To może być prawdziwy przełom w badaniach nad rakiem uznawanym za najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Dzięki nowej metodzie leczenia naukowcy będą mogli zabić "uśpione" komórki rakowe i zapobiec nawrotom raka. Nowatorskie badania dają nadzieję pacjentkom z rakiem piersi.

Naukowcy opracowują sposób zabijania uśpionych komórek nowotworowych. To może być rewolucja
Autor: fot. Getty Images Nowa metoda na raka piersi. To może być rewolucja

Nowa metoda walki z rakiem piersi. Ma zapobiec nawrotom

Nowa metoda walki z komórkami rakowymi daje nową nadzieję pacjentkom z rakiem piersi z dodatnimi receptorami estrogenowymi (ER+), który rośnie jako odpowiedź na hormon. ER+ stanowi aż do 80 proc. wszystkich raków piersi. Profesor plastyczności epigenetycznej z londyńskiego instytutu badań nad rakiem, Luca Magnani, wyjaśnił, że po operacji usunięcia pierwotnego raka z dodatnim receptorem estrogenowym pacjentki są poddawane terapii hormonalnej przez 5 do 10 lat. Jej celem jest zabicie wszystkich pozostałych komórek nowotworowych. Zaznaczył jednak, że niestety nie jest to skuteczne u wszystkich pacjentek, ponieważ rak piersi może powrócić po latach, a nawet dekadach.

Jak cytuje "The Sun", profesor stwierdził, że przeprowadzili badania po to, by lepiej zrozumieć, dlaczego rak piersi nawraca. Ich wyniki budzą spore nadzieje. Jak wytłumaczył ekspert, naukowcy wiedzą, że komórki raka piersi mogą "hibernować" i tym samym schronić się przed leczeniem. "Budzą się" dopiero po latach i wywołują chorobę, która jest o wiele trudniejsza do wyleczenia. Stąd właśnie wzięły się badania nad metodą, która miałaby temu zapobiec.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

To może być rewolucja. Zabijanie "uśpionych" komórek nowotworowych

Profesor Magnani wytłumaczył, że dzięki badaniom udało się zidentyfikować kluczowy mechanizm wykorzystywany przez komórki nowotworowe do unikania terapii. Całe badanie zostało opisane w czasopiśmie Cancer Discovery. Naukowcy przyjrzeli się roli enzymu, który znany jest jako G9a. Hamowanie tego enzymu zapobiega "hibernacji" komórek nowotworowych i zabija te komórki, które już znalazły się w stanie "uśpienia". Doktor Tayyaba Jiwani, menedżer ds. zaangażowania naukowego w Cancer Research UK, przyznała, że przeżywalność raka piersi znacznie się zwiększyła w ostatnich 50 latach dzięki lepszym sposobom na wykrywanie i badanie przesiewowe. Niestety, jak zaznacza, liczba zgonów z powodu tego nowotworu wciąż jest wysoka. 

Nowe badanie zastosowało jednak innowacyjne podejście do analizy genetyki "uśpionych" komórek i uzyskano wgląd w mechanizmy prowadzące do uśpienia.

Kobiety bardzo często martwią się nawrotem raka piersi po leczeniu. Następuje on zazwyczaj kiedy komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Choć ryzyko nawrotu zmniejsza się wraz z upływem lat to jednak badania przeprowadzone w Danii w 2021 roku wykazały, że u niektórych kobiet nawrót choroby nastąpił nawet po 3 dekadach od diagnozy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki