Nastolatkowie uwzględnieni w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19? Jest nowy pomysł

2021-04-01 12:00

Od wakacji być może do harmonogramu szczepień przeciw COVID-19 dołączy kolejna grupa wiekowa. Jest szansa, że nastolatkowe w lipcu otrzymają szczepionkę na koronawirusa.

Nastolatkowie uwzględnieni w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19? Jest nowy pomysł
Autor: Getty Images

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomniał, że obecnie dostępne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 mogą być podawane pacjentom powyżej 18. roku życia. – To w większości pokrywa się z wytycznymi firm, które w pierwszym rzucie skupiły się w badaniach skuteczności i bezpieczeństwa swojego preparatu na dorosłych – zaznaczyła.

Zwrócono uwagę, że w charakterystyce szczepionki Pfizer zapisana jest granica wiekowa: 16. rok życia (w USA preparat podawany jest od tego wieku). Zdaniem dziennikarzy „DGP” polski rząd to zamierza wykorzystać.

Według „DGP” rząd w Polsce planuje włączyć 16- i 17-latków do Narodowego Programu Szczepień. Być może nastąpi to w wakacje – wszystko zależy od ilości dostarczanych szczepionek na koronawirusa. Argumentem są obserwacje lekarzy, którzy coraz częściej zauważają u małych pacjentów cięższy przebieg choroby. – Do tej pory przechodziły one COVID-19 najczęściej bezobjawowo – zaznaczył „DGP”.

Szczepionka Pfizer bezpieczna dla dzieci

31 marca amerykański koncern Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech poinformowali, że ich szczepionka jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. Preparat wypadł pozytywnie podczas badań klinicznych z udziałem małoletnich. Firma farmaceutyczna ma w najbliższych tygodniach starać się o dopuszczenie szczepionki na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: PAP

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?