Najnowocześniejszy robot ortopedyczny już operuje w klinice WUM
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepiono pacjentce endoprotezę stawu kolanowego przy użyciu jedynego w Polsce robota ortopedycznego NAVIO. Rocznie lekarze przeprowadzają około 280 takich zabiegów, a dzięki użyciu urządzenia zespół Kliniki będzie w stanie wykonać ich 2 razy więcej.
Robot NAVIO w trakcie zabiegu mapuje powierzchnię chorego stawu kolanowego. Do przeprowadzenia zabiegu przy pomocy tego urządzenia nie jest wymagane wcześniejsze badanie RTG, ponieważ obraz powstaje w trakcie przeprowadzania operacji.
Dzięki robotowi można przeprowadzić zabieg z duża większą precyzją, gdyż w trakcie wstawiania endoprotezy limit błędu wynosi tylko 1 mm, a wprowadzany implant jest ułożony w optymalny dla pacjenta sposób. Dodatkowo użycie sprzętu wiąże się z mniejszym uszkodzeniem tkanek miękkich w porównaniu z metodą konwencjonalną.
- Endoproteza kolana z użyciem robota to przełom w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Niezwykle precyzyjne urządzenie pozwala osiągać znacząco lepsze i przewidywalne wyniki zabiegu. Na obecną chwilę nie da się tego zrobić lepiej. Zwykle tkanki miękkie muszą się zaadaptować, trwa to czasem pół roku, czasem rok. Po takim zabiegu nie trzeba czekać na adaptację, wszystko jest idealnie zbalansowane. Mniej naruszamy kości, mniej ingerujemy w staw. Pacjenci biorą więc mniej leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i poprawiających krążenie – tłumaczy Kierownik Kliniki dr hab. Artur Stolarczyk.
Pierwszy zabieg przeprowadzony w klinice WUM, którego współoperatorem był robot, został przeprowadzony na pacjentce cierpiącej na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Kobieta przez wiele lat była osobą aktywną, która poruszała się samodzielnie, ale w ostatnim czasie jej stan znacznie się pogorszył, przez co do przemieszczania się musiała używać kul. Obecnie przebywa w szpitalu i przechodzi rekonwalescencję.
Największymi korzyściami z zastosowania NAVIO jest mniejszy ból pooperacyjny, zmniejszenie ilości późniejszych zabiegów rewizyjnych, a także wcześniejsza rehabilitacja i skrócony czas pobytu w szpitalu po zabiegu, ponieważ pacjent najczęściej opuszcza placówkę już 2 dni po operacji.
Materiały prasowe