Najgroźniejsza rywalka Igi Świątek nagle zniknęła. Pokonała ją choroba
Paula Badosa szła “łeb w łeb” z Igą Świątek w światowym rankingu WTA. Hiszpańska tenisistka ma teraz problemy ze zdrowiem. Opowiedziała o nich w szczerym wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “Marca”.
Paula Badosa odniosła sukces mając zaledwie 17 lat. Kariera sportowa bardzo wpłynęła na jej zdrowie psychiczne. Sportsmenka zmaga się bowiem z depresją.
Jak powszechnie wiadomo, depresja jest chorobą śmiertelną. Z danych NFZ wynika, że w Polsce na tę chorobę cierpi ok. 1,2 mln osób. Depresja powinna być pod kontrolą lekarza psychiatry. To ważne, aby nie bać się prosić o pomoc.
Paula Badosa szczerze o depresji
Tenisistka wyznała, że nie była gotowa na tak spektakularne osiągnięcia mając zaledwie kilkanaście lat.
- Wpadłam w pewnym momencie w "czarną dziurę" [...] Głowa nie jest tak przygotowana w wieku 18 lat, jak w wieku 35 lat, aby zarządzać pewnymi sprawami. Nie wytrzymujesz, wszystko cię przerasta - przyznała w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "Marca".
Paula o szczegółach swojej choroby opowiedziała w podcaście #BRAND. Depresja dopadła ją w ubiegłym roku. Był to “skutek uboczny” sukcesu, jaki osiągnęła.
Już w drodze na kort tenisowy płakała i straciła pewność siebie. Badosa zapewnia, że obecnie jest pod najlepszą opieką. Zdradziła również, że uporała się już z lękiem i za każdym razem, gdy bierze rakietę do ręki na jej twarzy maluje się uśmiech.
Trudne porażki i nauka akceptacji
Badosa nie ukrywa, że nadal uczy się przegrywać. Nie przychodzi jej to łatwo.
– Normalizowanie porażek jest dla mnie najtrudniejszą rzeczą. […] Rywalizuję praktycznie co tydzień i wiem, że prędzej czy później przegram i będzie mi ciężko. Uczę się radzić sobie z tą frustracją i wyciągać pozytywne wnioski ze złych wyników – tłumaczyła tenisistka.
Gdzie szukać pomocy w depresji?
Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra, a jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może prowadzić lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ).
Pomoc w kryzysie psychicznym znajdziesz w:
- poradniach zdrowia psychicznego,
- szpitalach lub na oddziałach psychiatrycznych,
- ośrodkach interwencji kryzysowej,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Skorzystaj także z bezpłatnego telefonu zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00)