Nagroda dla kierownika Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej
Podczas odbywającego się w Orlando w USA, Kongresu "Experimental Biology 2019" prof. Marcin Ufnal – kierownik Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej odebrał nagrodę "Article Impact Award 2018" od redaktora naczelnego American Journal of Physiology – Heart and Circulatory Physiology - prof. Irvinga Zuckera, jako autor korespondujący pracy "Chronic, low-dose TMAO treatment reduces diastolic dysfunction and heart fibrosis in hypertensive rats".
Nagroda przyznawana jest publikacji w American Journal of Physiology, która w danym roku wzbudziła największe zainteresowanie w otoczeniu naukowym i społecznym. W czasie pierwszych 4 miesięcy od publikacji, pełny tekst pracy został pobrany ponad 1700 razy, informacja o pracy znalazła się na 15 międzynarodowych portalach ogólnonaukowych i znajduje się obecnie w 5% prac, które wzbudziły największe zainteresowanie spośród wszystkich prac naukowych śledzonych przez ALMETRIC.
Publikacja dotyczy wpływu TMAO - związku znajdującego się w rybach oraz wytwarzanego przez bakterie jelitowe, na układ krążenia.
W zespole naukowców prowadzących badania znaleźli się z Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej: dr Tomasz Hutsch, dr Adrian Drapała, mgr Marta Gawryś-Kopczyńska, dr Marek Konop, lek. wet. Klaudia Bielińska, mgr Ewelina Zaorska, Emilia Samborowska, z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych: dr Aleksandra Wyczałkowska-Tomasik i prof. dr hab. Leszek Pączek oraz prof. Michał Dadlez z Środowiskowego Laboratorium Spektrometrii Mas, IBB PAN.
Badania są finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki.
To już druga nagroda dlapracy "Chronic, low-dose TMAO treatment reduces diastolic dysfunction and heart fibrosis in hypertensive rats". Wcześniej praca została wyróżniona nagrodą APS select.