Na cukrzycę, ADHD, zakrzepicę... Lada dzień może zabraknąć aż 215 leków. Nowa lista resortu zdrowia

2022-06-28 10:06

Już za kilka dni wiele osób może mieć problem ze zrealizowaniem recepty - w aptekach może być bowiem trudno kupić niektóre leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Ich listę przedstawił resort zdrowia w specjalnym obwieszczeniu, które opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Na cukrzycę, ADHD, zakrzepicę... Lada dzień może zabraknąć aż 215 leków. Nowa lista resortu zdrowia
Autor: Getty Images

Problemy z dostępnością leków pojawiają się co jakiś czas - w ostatnich tygodniach dochodzi do tego coraz częściej. Od dłuższego czasu występują problemy m.in. z dostępnością Ozempicu stosowanego przez cukrzyków, leku Saxenda o działaniu odchudzającym, a także części leków na nadciśnienie i hormonalnych. W ostatnich dniach serwisy farmaceutyczne informowały również o problemach z dostępnością kropli na katar Sulfarinol, a także popularnej gencjany.

Nowa lista liczy 215 pozycji     

Obwieszczenie ministra zdrowia dotyczące leków opublikowano w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia z 27 czerwca 2022 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Władze resortu zdrowia nie wyjaśniają w nim przyczyn problemów z dostępnością leków. Komunikat ministerstwa jest lakoniczny: "Na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. 1977 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 830, 974 i 1095) ustala się na dzień 1 lipca 2022 r. wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiący załącznik do obwieszczenia".

Pełna lista produktów zagrożonych brakiem dostępności liczy 215 pozycji.

Jakie leki trudno będzie kupić?

Zgodnie z załącznikiem do obwieszczenia na liście jest kilkadziesiąt leków zawierających insulinę (w tym Abasaglar, Actrapid Penfill, Humalog, Fiasp czy Apidra), Berodual stosowany m.in. do inhalacji w leczeniu chorób układu oddechowego, Clexane, Neoparin i Fraxodi - leki o działaniu przeciwzakrzepowym, Concerta stosowana w leczeniu ADHD, Daivobet przepisywany w łuszczycy, Kreon na zaburzenia trawienia, Madopar na chorobę Parkinsona, Ozempic i Trulicity stosowane w cukrzycy typu 2.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Ministerstwo przewiduje również problemy z zakupem preparatu Nutramigen stosowanego w żywieniu mlekozastępczym. Pełna lista leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych zagrożonych dostępnością od 1 lipca 2022 r dostępna jest POD TYM LINKIEM.