Czerwone i żółte rygory w 19 powiatach, zaświadczenie od lekarza dla osób bez maski

2020-08-06 20:27 Magda Mazurek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, w których powiatach rząd planuje przywrócić obostrzenia. Będzie to 19 powiatów, przy czym będą one podzielone na czerwone i żółte pod względem rygorów. Będzie także trzeba mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, że nie możemy mieć maski na twarzy. O co chodzi?

Wiceminister resortu Janusz Cieszyński poinformował, że od 1 września wprowadzony będzie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. 

- Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że liczba takich przypadków powinna być "bardzo, bardzo niewielka".

- Jeśli ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, zawsze może nosić przyłbicę - sugerował z kolei minister zdrowia.

Polecamy: Przyłbica - gdzie kupić, cena, dezynfekcja. Przyłbica zamiast maseczki

W jakich powiatach wprowadzone zostaną zapowiadane restrykcje? Zobaczcie sami:

Zmiany zaplanowane przez ministerstwo zaczną obowiązywać od soboty, 8 sierpnia. Większe restrykcje oznaczone będą kolorem czerwonym - tam obostrzenia będą zakazywać funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczą liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe.

Uwaga! Nakaz noszenia maseczki dla mieszkańców tych powiatów dotyczy każdego wyjścia z domu! Nie tylko do sklepów, ale wszędzie w przestrzeni publicznej.

Czytaj też: Objawy koronawirusa. Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Łagodniejsze, oznaczone kolorem żółtym, rygory pozwalają  na imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zmiany zasad wprowadzane w powyższych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy też organizacji zgromadzeń.

Polecamy: Jak przebiega zakażenie koronawirusem SARS CoV-2? Nowe ustalenia!

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował do wszystkich Polaków, aby nie bagatelizowali wirusa. - To dotyczy całej Polski, bo naprawdę, jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny - nosić maskę w sklepach i w komunikacji miejskiej. Niech to wejdzie w nasz nawyk, dopóki nie będzie leków i szczepionki - mówił podczas konferencji prasowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE