Może zabraknąć ważnego leku. Powód: ogromne zapotrzebowanie i brak zamiennika

2022-11-24 7:13

Część osób z chorobą zwyrodnieniową stawów ma problem z wykupieniem leku stosowanego w leczeniu tej choroby. Jak pokazują statystyki, jest on dostępny tylko w co czwartej aptece na terenie kraju.

Może zabraknąć ważnego leku. Powód: ogromne zapotrzebowanie i brak zamiennika
Autor: Getty Images Może zabraknąć ważnego leku. Powód: ogromne zapotrzebowanie i brak zamiennika

Chodzi o lek Cartexan, który przepisywany jest na receptę w objawowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego. Lek ten ma powolne działanie, a pierwsze efekty stosowania obserwuje się w ciągu 6 do 8 tygodni.  

Cartexan łagodzi objawy choroby stawów

Cartexan ma formę twardych kapsułek. Zawiera chondroitynę, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie - jest jednym ze strukturalnych składników chrząstki stawowej.

Lek hamuje aktywność części enzymów w obrębie chrząstki i spowalnia procesy jej degeneracji lub całkowicie je wstrzymuje. Dlatego przepisywany jest w celu złagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jak wygląda życie z chorobą reumatyczną?

Wiadomo, czemu brakuje tego leku

Chociaż producent nie wstrzymał produkcji leku, to jednak w ostatnim czasie pojawiły się problemy z jego zakupem. Obecnie, według statystyk portalu gdziepolek.pl, Cartexan dostępny jest w 25 proc. aptek na terenie Polski.

Jak wyjaśnia gdziepolek.pl, producent poinformował, ze dostawy leku do hurtowni farmaceutycznych są regularne. Jednak z uwagi na ogromne zainteresowanie lekiem i brak zamiennika zawierającego równoważną dawkę substancji czynnej w najbliższym czasie Cartexanu może brakować.