Monitoring recept na opioidy, zwołanie sztabu kryzysowego. Czy Polska wygra z fentanylem?

2024-06-18 10:22

Stany Zjednoczone mierzą się z epidemią opioidową, podczas gdy Europa dopiero przygotowuje się do tej walki. Już teraz wiadomo, że silny środek przeciwbólowy sukcesywnie przyczynia się do coraz większej liczby zgonów i w Polsce. Wiadomo też, że dochodzi na coraz szerszą skalę do nielegalnego obrotu receptami na ten i podobne środki. Władze zaczynają szukać rozwiązań problemu.

Monitoring recept na opioidy, zwołanie sztabu kryzysowego. Czy Polska wygra z fentanylem?
Autor: GettyImages Monitoring recept na opioidy, zwołanie sztabu kryzysowego. Czy Polska wygra z fentanylem?

Ministerstwo Zdrowia będzie monitorować recepty na opioidy

Policja w Polsce zwraca uwagę na fakt, że w porównaniu z fentanylem, inne narkotyki wciąż dominują na naszym rynku. Jednak Ministerstwo Zdrowia już teraz szuka dróg, aby niebezpieczny proceder obrotu receptami na fentanyl zahamować.

Od początku tego tygodnia, czyli od 17 czerwca, działa system pozwalający monitorować wystawianie i realizowanie recept na opioidy.

O tym, że na ten moment dotychczas wykorzystywany system był, jest wadliwy, pisaliśmy w artykule Kolejne zgony po fentanylu w Polsce. Policja podała dane, które szokują.

Czy monitorowanie recept może być skutecznym remedium na nielegalny handel fentanylem? Eksperci ds. uzależnień mają wątpliwości, wskazując, że osoby w nałogu będą desperacko zdobywać produkty z innych, nielegalnych źródeł, sięgając po niepewne i co za tym idzie niebezpieczne substancje, leki weterynaryjne i inne narkotyki.

Ile osób zmarło w Polsce po fentanylu? 

Oficjalnie w Polsce mówi się o zaledwie kilku potwierdzonych zgonach powodowanych przez fentanyl. Nieoficjalnie wiadomo, że takich przypadków może być znacznie więcej.

Większość z nich – 22 z 30 rozpatrywanych przypadków śmierci, o których informowała rzeczniczka prasowa mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, podinsp. Katarzyna Kucharska – dotyczy Żuromina. O sytuacji w tym niewielkim mieście pisaliśmy w artykule Epidemia fentanylu w Polsce dopiero się zaczyna. „Uzależnia bardzo szybko”.

Dla porównania: w USA od trzech lat mówi się o 100 tys. zgonów rocznie powodowanych przez fentanyl. Są to dane oficjalne, a więc z dużą dozą prawdopodobieństwa – zaniżone.

Małopolska policja przejęła dwie tony narkotyków

Wojewoda mazowiecki zwołał ws. fentanylu sztab kryzysowy

Wojewoda mazowiecki, Mariusz Frankowski, również nie jest obojętny na narastające zagrożenie opioidowe. Na wtorek, 18 czerwca, zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego w tej sprawie. W składzie sztabu znaleźć się mają przedstawiciele kuratorium oświaty, policji, straży pożarnej oraz Inspektoratu Transportu Drogowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki