Mogą obniżyć ryzyko choroby serca aż o 60 proc. Polacy chętnie po nie sięgają

2023-01-31 8:20

Masz wysoki cholesterol? Pierwszym zaleceniem lekarza zapewne będzie zmiana diety. Okazuje się, że warto nie tylko zmniejszyć ilość mięsa i uwzględnić więcej warzyw czy owoców. Korzystnie będzie także włączenie do menu jajek. W określonej ilości mogą one znacząco obniżyć ryzyko chorób układu krążenia i korzystnie wpłynąć na stan zdrowia – czego dowiodły kolejne już badania.

Mogą obniżyć ryzyko choroby serca aż o 60 proc. Polacy chętnie po nie sięgają
Autor: Getty Images Mogą obniżyć ryzyko choroby serca aż o 60 proc. Polacy chętnie po nie sięgają

Wysoki cholesterol to prosta droga do miażdżycy, a ta z kolei znacząco zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, w tym niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Większości takich chorób można jednak skutecznie zapobiec – wystarczy stosować się do zaleceń lekarza.

Jeśli cholesterol jest podwyższony w umiarkowanym stopniu, specjaliści w pierwszej kolejności zalecają zwykle przede wszystkim zmianę diety.

Jajka zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia

Jeśli badania wykazały, że masz za wysoki cholesterol, warto włączyć do diety jajka kurze. Przez lata posądzano je, że podnoszą cholesterol – ale to nieprawda. Chociaż zawierają one dużo cholesterolu, badania udowodniły, że nie stanową one zagrożenia dla osób o wyższym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych.

Nie tylko nie podnoszą znacząco ryzyka takich chorób, ale wręcz mogą je obniżać. Wykazali to właśnie greccy naukowcy. W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział łącznie 3042 mężczyzn i kobiet z Grecji, których podzielono na kilka grup obserwowano łącznie przez ponad 10 lat pod kątem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie pokazało, że w tym czasie 317 osób doświadczyło którejś z chorób serca. Analiza ankiet pokazała, że osoby, które zjadały jedno lub mniej jaj tygodniowo (w całości lub jako część dania), miały 18 proc. wskaźnik zapadalności na choroby układu krążenia. Wśród tych, którzy spożywali od jednego do czterech jaj, na serce zachorowało 9 proc. osób, z kolei wśród tych, którzy jedli od 4 do 7 jajek – osiem procent.

Poradnik Zdrowie: składniki mineralne niezbędne do prawidłowej pracy serca

Nie należy jednak z nimi przesadzać

Badanie pokazało, że osoby, które zjadały od jednego do trzech jajek tygodniowo, miały o 60 proc. niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Jeszcze lepszy wynik osiągnęli ci, którzy jedli od 4 do 7 jajek tygodniowo – u nich ryzyko było niższe aż o 75 proc. Jednak autorzy sami podkreślają, że bezpieczniejsza wydaje się ta pierwsza opcja – jajka nadal są bowiem jednym z najbardziej kontrowersyjnych produktów spożywczych m.in. ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Zaznaczyli również, że badania na ten temat nadal dają sprzeczne wyniki – ich praca oparta była na próbie osób stosujących przede wszystkim dietę śródziemnomorską, uznaną za najzdrowszą dietę świata, co może sugerować, że jaja mogą chronić przed chorobami serca w przypadku przestrzegania ogólnie zdrowej diety, z niskim spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych ogółem - podkreślono.

„Spożycie od dwóch do czterech jaj tygodniowo to aktualne zalecenie większości organów ds. zdrowia, zgodne z międzynarodowymi wytycznymi. Wyniki naszych badań są zgodne z tym zaleceniem” – dodali badacze. Zaznaczyli jednak, że osoby, które chcą zwiększyć liczbę jaj w diecie powinny dopasować ją do innych źródeł cholesterolu w swoim menu, takich jak mięso, owoce, morza, czy pełnotłusty nabiał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki