"Mocne kości, sprawne stawy" już w sprzedaży!
Jak dbać o kości i stawy, by zachować sprawność fizyczną do późnej starości? Na to pytanie odpowiedzi udziela książka z serii SuperPoradnik „Mocne kości, sprawne stawy”.
Przyczyną licznych dolegliwości kręgosłupa, na które uskarża się wiele osób jest postęp cywilizacji. Wyprzedził on ewolucję i sprawił, że kręgosłup współczesnego człowieka używany jest w sposób niezgodny z pierwotnym przeznaczeniem.
Często na bóle w kościach czy stawach zapracowujemy sobie sami, mało się ruszając, tyjąc, nadmiernie się stresując i mocno napinając przy tym mięśnie. Pozornie niewinne skurcze w łydce, zawroty głowy, a nawet wzdęcia czy zaparcia mogą świadczyć, że z naszym układem kostnym dzieje się coś niedobrego. Nie należy tych sygnałów lekceważyć, tylko udać się do lekarza.
Z poradnika czytelnicy dowiedzą się:
- na czym polegają m.in.: choroba zwyrodnieniowa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, rwa kulszowa, artroza czy zapalenie stawów;
- komu może dokuczać zespół cieśni nadgarstka, łokieć „tenisisty”, kolano kinomana;
- czym różni się artretyzm od reumatyzmu;
- kiedy warto zrobić densytometrię, żeby sprawdzić, czy nie doszło do zwapnienia kości.
W dbaniu o stawy i kości istotne znaczenie ma profilaktyka. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych. W książce zwracamy uwagę:
- na sygnały, gdy z kręgosłupem lub stawami dziecka może coś złego się dziać. Co robić, żeby układ kostny dziecka prawidłowo się rozwijał;
- na najczęstsze problemy seniorów, na co są narażeni, jak powinni się chronić.
Czytelnikom polecimy także sposoby ochrony stawów i kręgosłupa do stosowania na co dzień:
- w pracy – gdy pracujesz na siedząco i na stojąco;
- przy codziennych czynnościach: sprzątaniu, prasowaniu, zakupach, pracach w ogrodzie itp.;
- w podróży – w samochodzie, podczas długiej jazdy autobusem czy pociągiem, w samolocie.
Porady eksperta