Ministerstwo Zdrowia: jesteśmy gotowi na dwie jesienne epidemie

2020-05-26 11:49 Katarzyna Hubicz

Jesienią powrócą wirusy, wróci koronawirus i zapewne dołączy do tego wirus grypy – ale jesteśmy na to przygotowani, zapowiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał podczas konferencji prasowej, że każdego roku jesienią liczba infekcji wirusowych wzrasta. W tym roku zapewne będzie podobnie, a do wirusów, z którymi mamy do czynienia co roku, dołączy koronawirus.

– Ta koincydencja tych dwóch wirusów na pewno będzie wówczas dla nas groźna" – zaznaczył rzecznik MZ. Na pytanie, czy resort zdrowia ma przygotowany jakiś plan związany ze tym, że będziemy zmagać się nie z  jedną, lecz dwiema groźnymi chorobami, Wojciech Andrusiewicz powiedział, że tak.: – "Mamy przetestowane powoływanie szpitali jednoimiennych, gdzie w tym momencie powoli wygaszamy przynajmniej w zakresie liczby łóżek dostępnych w każdym szpitalu jednoimiennym". "Mamy w każdej chwili możliwość przywrócenia pełnego dostępu do łóżek w szpitalach jednoimiennych. Tu mamy już te wszystkie procedury przetestowane" – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Jak dodał, "mamy też blisko 130 działających laboratoriów i, jak państwo widzicie, możliwości testowania tych laboratoriów, to jest ponad 30 tys. próbek na dobę". "Więc tu jesteśmy też w pełni zabezpieczeni" – zapewnił Andrusiewicz.

"Mamy więc przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wystąpi nawrót koronawirusa. Mamy też oczywiście przetestowane powoływanie izolatoriów, żeby ludzie, którzy są chorzy, a muszą powrócić do domu, do izolacji domowej, jednak nie kontaktowali się ze swoimi rodzinami i nie zakażali tych rodzin. Wszystkie te kroki, które musimy uczynić, jeżeli wirus znowu powróci, my mamy już przetestowane" – podkreślił rzecznik MZ.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE