Miała dwa udary w ciągu jednego dnia. Teraz ostrzega: To może zaatakować w każdym wieku

2022-04-26 14:07

Ignorując niepokojące objawy, ryzykujemy własnym zdrowiem. Przekonała się o tym 38-letnia kobieta, która w ciągu jednego dnia przeszła dwa udary. Teraz ostrzega innych i poleca prosty test, który pozwala wykryć objawy udaru i uratować życie.

Saundra Minge z lekarzem, który uratował jej życie
Autor: American Heart Association

Pierwsze objawy udaru

Choć Saundra Minge odczuwała ból szyi, nie zrezygnowała ze swoich planów i postanowiła przez kilka godzin bawić się z dwójką siostrzeńców w przydomowym basenie. Swój dziwny symptom przypisała nieprzespanej nocy, myśląc, że minie. Jednak ból nie ustępował, a wręcz nasilał się.

W nocy obudził ją rozdzierający ból głowy, przypominający silną migrenę. Saundra postanowiła przyjąć środek przeciwbólowy i położyć się na kanapie, by nie przeszkadzać mężowi. Rankiem 38-letnia kobieta zaczęła szykować się do pracy.

Jej mąż – Mark – zadał jej pytanie, jednak Saundra nie była w stanie odpowiedzieć. Mężczyzna szybko pobiegł po kartkę papieru i długopis. Chwilę potem kącik ust 38-latki zaczął opadać. Wtedy dotarło do nich, że kobieta ma udar.

Udar mózgu - przyczyny, objawy

Drugi udar i operacja

W szpitalu Saundra nie była w stanie powiedzieć ani słowa. Tomografia komputerowa wykazała rozdarcie w jednej z tętnic szyjnych. Z pękniętej tętnicy "uciekł" skrzep krwi i dotarł do mózgu.

Zazwyczaj dzieje się tak wskutek urazu, jednak kobieta nie przeżyła żadnego w ostatnim czasie. Lekarze musieli działać szybko – Saundra została zabrana helikopterem do specjalistycznego ośrodka. W placówce specjaliści usunęli jej skrzep krwi, dzięki czemu odzyskała zdolność mówienia.

Jednak trzy godziny później pojawiły się u kobiety mdłości. Znowu Saundra nie mogła mówić. W jej ciele utworzył się drugi skrzep, a 38-latka przeżyła kolejny udar.

Niestety, kolejna operacja nie powiodła się i lekarze nie mogli usunąć skrzepu. Medycy nie byli w stanie zrobić nic, poza czekaniem. Obawiali się, że skrzep przedostanie się do płuc lub serca, co zagrażało jej życiu.

Tydzień później Saundra opuściła szpital, ponieważ badania wykazały, że wszystko jest w porządku. Lekarz , który uratował jej życie powiedział: "Stwierdzenie, że jest to najlepszy scenariusz, na jaki można liczyć, jest niedopowiedzeniem". W domu powoli dochodziła do siebie, a jej stan i zdolność mówienia poprawiały się. Z czasem wróciła do pracy.

Prosty test pozwoli wykryć objawy udaru

Czasami Saundra ma problemy ze znalezieniem słowa i jest pod opieką neurologa. Jednak jej głos wybrzmiewa w innym kontekście – Saundra zachęca innych do niepowielania jej błędów i nieignorowania objawów. Kobieta podkreśla: "Udar nie dyskryminuje. Może mieć wpływ na każdego w każdym wieku".

Wszystkim poleca test F.A.S.T., stworzony przez amerykańskich ekspertów. To skrót od pierwszych liter słów, które mają kluczowe znaczenie w rozpoznawaniu symptomów udaru.

Test F.A.S.T. oznacza:

  • F to twarz – poproś chorego, u którego podejrzewasz udar o uśmiechnięcie się. Jeśli kącik jego ust opada, prawdopodobnie doszło do porażenia i może to sugerować udar.
  • A, czyli ramię – należy poprosić chorego o zamknięcie oczu i wyciągnięcie kończyn górnych do przodu wnętrzem dłoni do góry. Jeśli jedno ramię będzie niżej albo będzie opadać, to może być udar.
  • S to mowa – poproś chorego o wypowiedzenie prostego zdania oraz o jego dokładnie powtórzenie. Gdy osoba będzie mieć problem z powtórzeniem lub zacznie bełkotać, to kolejny symptom udaru.
  • T, czyli czas – choć ostatni, jest najważniejszy, ponieważ w przypadku udaru, czas ma kluczowe znaczenie. Jeśli zauważysz powyższe objawy, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe. Tylko szybka pomoc medyczna może uratować życie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki