Menopauza zawsze oznacza tycie? Niekoniecznie, choć jest pewien warunek

2022-06-20 14:01

W czasie menopauzy ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Zmiany hormonalne mogą mieć wpływ na stawy i kości, układ trawienny, odporność czy sprawność umysłową. Okazuje się również, ze około 60% kobiet w okresie menopauzy przybiera na wadze i nie może potem zrzucić zbędnych kilogramów. Najnowsze badanie fińskich naukowców dowodzi jednak, że kobiety spalają tłuszcz również po menopauzie.

Kobieta w średnim wieku uprawia jogging
Autor: Getty Images

Estrogen jest postrzegany jako hormon mający duży wpływ na spalanie tłuszczu. Po menopauzie spada poziom estrogenów. Stąd przekonanie, że niedobór estrogenów zmniejsza zdolność kobiet do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii, co potencjalnie prowadzi do przybierania na wadze i spowolniena metabolizmu.

Jednak według najnowszego odkrycia fińskich naukowców, kobiety, które przeszły menopauzę, mogą wykorzystać swój tłuszcz jako źródło energii i chudnąć. Badanie przeprowadzone na University of Jyväskylä (Finladia) dowodzi, że stan menopauzy lub poziom estrogenów we krwi nie określają bezpośredniego tempa, w jakim kobiety są w stanie wykorzystać swoją tkankę tłuszczową w spoczynku lub podczas ćwiczeń.

Okazuje się, że sama menopauza ma na to niewielki wpływ w porównaniu do sposobu odżywiania się lub poziomu aktywności fizycznej.

Poradnik Zdrowie: menopauza

"Kobiety spalają tłuszcz również po menopauzie"

W badaniu wzięły udział 42 kobiety - 26 przeszło menopauzę. Pozostałe 16 kobiet miało wyższy poziom estrogenów: siedem z nich nie przeszło jeszcze menopauzy, a dziewięć stosowało hormonalną terapię zastępczą. Wykorzystanie tłuszczu mierzono metodą kalorymetrii pośredniej.

Tempo wykorzystania tłuszczu było mierzone w spoczynku po nocnym poście, a jego głównym wyznacznikiem był bilans energetyczny.

Wyniki okazały się zaskakujące. Kobiety, których spożycie energii było mniejsze w porównaniu z ich wydatkami energetycznymi, zużywały tłuszcz w większym stopniu.

Wyższe wykorzystanie tłuszczu charakteryzowało się również wyższym poziomem kwasów tłuszczowych i ketonów we krwi. Jednak wykorzystanie tłuszczu u kobiet po menopauzie nie różniło się od kobiet, które nie przeszły jeszcze menopauzy lub stosowały HTZ.

"Kobiety spalają tłuszcz również po menopauzie, jeśli ich spożycie energii jest mniejsze niż ich wydatek" – mówi doktor Jari Karppinen.

Wyższy wskaźnik wykorzystania tłuszczu nie wskazuje bezpośrednio utraty wagi

Naukowcy zbadali również, czy wyższe wykorzystanie tłuszczu wskazuje na lepszą tolerancję glukozy.

Okazało się, że u kobiet, które zużywały tłuszcz w szybszym tempie podczas odpoczynku, poziom glukozy i insuliny we krwi wzrósł bardziej podczas późniejszego testu tolerancji glukozy.

Wyższe szczytowe wykorzystanie tłuszczu podczas ćwiczeń nie wskazywało natomiast na lepszą tolerancję glukozy.

"To odkrycie można wytłumaczyć podstawową fizjologią" – mówi Karppinen.

"Gdy zużywasz więcej tłuszczu w spoczynku jako źródło energii, spożywanie węglowodanów może bardziej podnieść poziom glukozy we krwi. Ciało jest chwilowo dostrojone do zużywania większej ilości tłuszczu" - tłumaczy.

Badacz odniósł się również do aktualnie modnej diety ketogenicznej, która jest często stosowana przez kobiety w celu odchudzania lub utrzymania odpowiedniej wagi.

"To powszechne nieporozumienie. Dieta wysokotłuszczowa rzeczywiście zwiększa całkowitą ilość tłuszczu zużywanego do produkcji energii. Jest to jednak spowodowane zwiększonym spożyciem tłuszczu i nie oznacza, że ​​nagle zaczynasz zrzucać więcej tkanki tłuszczowej. Kiedy spożycie energii jest mniejsze niż wydatek energetyczny, waga spada podobnie, niezależnie od dystrybucji makroskładników w diecie" - podkreśla Karppinen.