Masz coraz krótszy cykl menstruacyjny? To sygnał, że zbliża się menopauza

2022-08-31 10:08

Menopauza jest trudnym okresem dla wielu kobiet, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Czasami nazywana jest "zmianą życia", ponieważ oznacza koniec życia reprodukcyjnego. Według najnowszych badań, które ukazały się na łamach czasopisma "Menopause", długość cyklu menstruacyjnego jest czynnikiem, które może wiele powiedzieć o początku klimakterium.

Kobieta mająca uderzenia gorąca
Autor: Getty Images

Menopauza, nazywana także klimakterium lub przekwitaniem, to naturalny okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z nieuchronnymi zmianami na płaszczyźnie fizjologicznej, fizycznej i psychicznej. Nie pojawia się z dnia na dzień. Poprzedzające ją symptomy można zaobserwować już kilka lat wcześniej.

Poradnik Zdrowie: menopauza

Cykl menstruacyjny a menopauza

Amerykańscy naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie podzielili się swoim najnowszym odkryciem, które rzuca nowe światło na menopauzę. Twierdzą, że długość cyklu menstruacyjnego może pomóc w prognozowaniu menopauzy oraz nasilaniu jej objawów. Występowanie cyklu kontrolowane jest przez układ hormonalny. Przyjęło się, że powinien trwać od 21 do 35 dni. Czasem zdarza się jednak, że krwawienie występuje częściej lub rzadziej – w takich przypadkach mowa jest o nieregularnych cyklach.

Do badania zaangażowali 634 kobiety w wieku 33 lat. Zadaniem uczestniczek było wypełnienie ankiety, w której udzieliły informacji między innymi na temat długości cyklu menstruacyjnego w latach reprodukcyjnych. Po 18 latach od rozpoczęcia eksperymentu były poddane szczegółowym badaniom kontrolnym.

Ta grupa kobiet narażona jest na szybsze objawy menopauzy

Dzięki uzyskanym danym uczeni stwierdzili, że u uczestniczek, których cykl menstruacyjny liczył poniżej 25 dni, znacznie częściej pojawiały się wczesne objawy klimakterium w porównaniu z tymi, których cykl miał normalną długość. U tych uczestniczek wystąpiły symptomy takie jak: uderzenia gorąca, częste uczucie zmęczenia, objawy depresji, zaburzenia lękowe czy problemy ze snem.

Jak wyjaśnili naukowcy, kobiety z krótszym cyklem menstruacyjnym w średnim wieku częściej doświadczały zaburzeń związanych ze snem, bólów w klatce piersiowej i objawów depresji. W tej grupie odnotowali to, że uczestniczki miały w czasie ciąży większy wskaźnik masy ciała (BMI).

Te doniesienia naukowe skomentowała dr Chrisandra Shufelt, prezes North American Menopause Society. Stwierdziła, że cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia.

W coraz wielu publikacjach naukowcy wskazują, że czynniki dotyczące wieku reprodukcyjnego mogą mieć wpływ na objawy menopauzy. Niestety wyniki dotychczasowych analiz nie są spójne. Na przykład jedna z nich (przeprowadzona w Chinach) głosi, że nieregularne miesiączki mogą zmniejszyć ryzyko objawów w późnych latach życia. Z kolei francuscy naukowcy dowiedli, że zaburzenia miesiączkowania mogą być powiązane z większym ryzykiem występowania depresji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki