Masz chore serce? Oto dlaczego powinieneś zaszczepić się przeciw grypie

2021-10-19 12:15
szczepienie
Autor: Getty Images

Chorzy na serce zwykle zdają sobie sprawę z większego ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. Mało kto jednak pamięta, że dla tej grupy osób poważne zagrożenie stanowi szereg chorób sezonowych – w tym grypa. Jakie powikłania sercowe mogą wystąpić po grypie i w jaki sposób można ich uniknąć?

Grypa jest jedną z chorób, na którą „sercowcy” powinni szczególnie uważać. Wbrew pozorom nie jest to bowiem tylko choroba układu oddechowego. Wirus grypy może namnażać się w wielu tkankach (w tym w komórkach serca), przy okazji je uszkadzając.

Często bywa mylona z przeziębieniem, wiele osób leczy ją więc objawowo, rezygnując z wizyty u lekarza. Tymczasem osoby narażone na ciężki przebieg grypy oraz jej powikłania powinny nie tylko łagodzić objawy, lecz również otrzymać określone, zalecone przez lekarza, leki przeciwwirusowe, które zahamują dalsze namnażanie się wirusa, zapobiegając wystąpieniu powikłań.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

A te mogą być naprawdę groźne. Wśród powikłań grypy jest zarówno zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, jak i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Z kolei do najczęstszych kardiologicznych powikłań grypy zaliczane jest zapalenie mięśnia sercowego, ostre zespoły wieńcowe, zapalenie osierdzia oraz zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca, czy arytmia i migotanie przedsionków.

Z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wynika, że grypa wiąże się z 2-3 krotnym wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca, a sezon grypowy co roku zbiega się w czasie ze wzrostem liczby hospitalizacji i zgonów z powodu incydentów sercowo-naczyniowych.

Pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi są szczególnie narażeni na powikłania pogrypowe, również ze strony układu krążenia. Przechorowanie grypy może dla nich oznaczać zaostrzenie się choroby przewlekłej, mogą również pojawić się objawy zupełnie nowe. Co więcej, badania dowodzą, że chorzy na serce są aż sześć razy bardziej narażeni na zawał serca w ciągu tygodnia od potwierdzenia zakażenia, niż w jakimkolwiek momencie w ciągu roku poprzedzającego lub roku po zakażeniu.

Dlaczego grypa tak bardzo obciąża układ krążenia? Powodem jest reakcja organizmu na infekcję. Zwiększona aktywność układu odpornościowego objawia się w różny sposób. Może więc dojść do sytuacji, kiedy wirus przełamie barierę układu oddechowego i zacznie namnażać się w tkankach serca (doprowadzając do rozwoju ostrego zapalenia mięśnia sercowego), zdarza się również, że na skutek procesów zachodzących wówczas w organizmie odrywają się blaszki miażdżycowe w tętnicach, co z kolei może być przyczyną udaru.

Ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych wywołanych grypą może zmniejszyć szczepienie – jest ono szczególnie zalecane osobom z problemami kardiologicznymi. Dane, jakimi dysponuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy mówią, że szczepienie przeciw grypie istotnie zmniejsza ilość incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów leczonych wcześniej z powodu chorób układu krążenia. Dzięki szczepieniu w tej grupie osób można mówić o 67 proc. redukcji ryzyka zawału, 55 proc. redukcji ryzyka udaru i aż 75 proc. redukcji liczby zgonów z powodów sercowo-naczyniowych.

Źródła:

  • https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.120.019671
  • https://www.cdc.gov/flu/highrisk/heartdisease.html
  • https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1702090?query=featured_home
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.