Maseczka ochronna wpływa na atrakcyjność? Odpowiedź zaskakuje

2022-01-19 10:05

Maseczka ochronna jest nieodłącznym elementem naszej codzienności w czasach pandemii. Brytyjscy naukowcy wzięli na tapet w badaniach to, jak ludzie postrzegają siebie nawzajem. Okazało się, że osoby w maseczkach uchodzą za bardziej atrakcyjne.

Maseczka ochronna wpływa na atrakcyjność.
Autor: Getty Images

To zagadnienie zgłębił dr Michael Lewis z brytyjskiego Uniwersytetu w Cardiff i poruszył je pierwszy raz, zanim jeszcze wybuchła pandemia COVID-19. W tym badaniu uczestnicy uznali, że medyczna maseczka na twarzy odejmuje atrakcyjności. Powód był prosty – według nich kojarzyła się stricte z chorobą.

Noszenie maseczki ochronnej to jedno z najważniejszych narzędzi walki z koronawirusem. Do tego tematu wrócił dr Michael Lewis jak nastała „covidowa rzeczywistość”, ponieważ chciał zweryfikować, czy postrzeganie atrakcyjności drugiej osoby zmieniło się od momentu, gdy maseczki stały się wszechobecne.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Maseczki kojarzą się z zawodami medycznymi

Odpowiedzi, jakie padły podczas badania, były dużym zaskoczeniem dla naukowców. Okazało się, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety wyglądają dużo lepiej z maseczką ochronną na twarzy.

Zdaniem dr Michaela Lewisa stąd te odpowiedzi, ponieważ obecnie maseczki ochronne są kojarzone z osobami, które wykonują zawody medyczne lub opiekuńcze. – W czasach, gdy czujemy się bezbronni, noszenie maseczek medycznych, może nas uspokajać i dlatego też jesteśmy lepiej nastawieni do innych osób – dodał.

Naukowiec zaznaczył, że uzyskane wyniki są sprzeczne z badaniami sprzed pandemii.

W lutym 2021 roku został przeprowadzony pierwszy etap badania. Uczestniczyły w nim 43 kobiety. Poproszono je, aby oceniły wizerunek mężczyzn w skali od 1 do 10 w kilku wariantach:

  1. bez maseczki,
  2. noszących maseczkę z gładkiego materiału,
  3. noszących jednorazową maseczkę medyczną,
  4. zakrywających dolną część twarzy czarną książką.

W oczach uczestniczek panowie z maseczką ochronną byli bardziej atrakcyjni od tych, którzy nie mieli zakrytej twarzy lub była ona zasłonięta książką. Okazało się, że maseczka ma jednak wpływ na wygląd.

Przeprowadzono również drugi etap badania, w którym mężczyźni oceniali wizerunek kobiet w maskach ochronnych.

Dzięki noszeniu maseczki zyskujmy na atrakcyjności

Jak wyjaśnił autor badania, pandemia zmieniła to, jak postrzegamy osoby noszące maseczki ochronne. – Kiedy widzimy kogoś z maską, to nie myślimy, że „ta osoba jest chora i trzeba trzymać się od niej z daleka”. Dziś maski nie są kojarzone z możliwością zakażenia – wyjaśnił dr Michael Lewis. Przez to też, że część twarzy jest zakryta, to oczy przykuwają uwagę. Z tego powodu zdaniem naukowca maski mogą uatrakcyjnić wygląd.

Sonda
Jak długo nosisz maseczkę?