Aktualizacja wytycznych w sprawie maseczek. Które maski zapewniają najlepszą ochronę?

2022-01-18 13:49

W związku z gwałtownym przyrostem zakażeń wariantem Omikron amerykańskie CDC - Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom – zaktualizowało wytyczne dotyczące maseczek. Agencja wskazała, które maski zapewniają najwyższy poziom ochrony.

Aktualizacja wytycznych w sprawie maseczek. Które zapewniają najlepszą ochronę?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego eksperci zalecają maski N95?
  2. Maska musi być dobrze dopasowana

Wytyczne zaktualizowano, gdyż wielu ekspertów zdrowia publicznego – w związku z pojawieniem się nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa – już od pewnego czasu zalecało stosowanie masek, które zapewniają wyższy poziom ochrony.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Jak wyjaśniła w wypowiedzi dla CNN dr Leana Wen, specjalistka polityki zdrowotnej w Instytucie Zdrowia Publicznego George Washington University, obecnie maski materiałowe traktowane są jako niewiele więcej, niż ozdoba twarzy i w świetle wariantu Omikron nie powinno być dla nich miejsca.

Wszędzie, ale szczególnie tam, gdzie panuje duży tłok, należy nosić maskę N95 lub KN95. Materiały, z których zostały wykonane – np. włókna polipropylenowe – działają bowiem zarówno jako mechaniczna, jak i elektrostatyczna bariera nawet na bardzo drobne cząsteczki.

Jak przypomina CDC, maski – w zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane – mogą zapewniać różny poziom ochrony. Najmniejszą ochronę zapewniają maski wykonane z jednej warstwy tkaniny, nieco wyższą – maski warstwowe, drobno tkane. Średni poziom ochrony dają jednorazowe maski chirurgiczne i maski oznaczone symbolem KN95.

Najlepsze, zdaniem CDC, są maski specjalistyczne, w tym maski oznaczone symbolem N95 oraz maski z filtrem stałym zatwierdzone przez NIOSH - National Institute for Occupational Safety & Health, czyli rządowy Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Wśród tych ostatnich są m.in. produkty oznaczone symbolami N99, N100 (filtruje co najmniej 99,7 proc. cząsteczek), R95, P99 czy P100. Można je znaleźć POD TYM LINKIEM

Mimo, że są to rekomendacje amerykańskie, większość masek oznaczonych tymi symbolami można kupić również w Polsce.

Dlaczego eksperci zalecają maski N95?

Eksperci CDC rekomendują, by w miarę możliwości i dostępności stosować przede wszystkim maski oznaczone symbolem N95, gdyż produkty takie są obecnie szeroko dostępne i przyjazne cenowo, a zatrzymują nawet 95 proc. obecnych w powietrzu cząsteczek – w tym również małe fragmenty aerozoli, których nie zatrzyma maska z materiału.

Maski N95 powinny nosić zwłaszcza: 

  • osoby sprawujące opiekę nad kimś chorym na COVID-19
  • osoby starsze i z obniżoną odpornością lub przewlekle chore
  • podróżni w środkach transportu publicznego
  • osoby, które mają w pracy kontakt z dużą liczbą interesantów (np. pracownicy sklepów, kierowcy autobusów)
  • osoby przebywające w zatłoczonych pomieszczeniach lub miejscach publicznych
  • osoby niezaszczepione.

Maska musi być dobrze dopasowana

Eksperci CDC podkreślają, że bardzo istotny jest również sposób dopasowania maseczki. Niezależnie od tego, jaką maskę nosimy, zawsze musi ona ściśle przylegać do twarzy, bez żadnych przerw wzdłuż krawędzi lub wokół nosa. Tylko właściwie dopasowana maska będzie w stanie zagwarantować odpowiednią filtrację.

Każda maska musi być więc nie tylko właściwie wyprofilowana, ale też mieć regulowany mostek z drutu, umożliwiający jej prawidłowe dogięcie do krzywizn twarzy. To szczególnie w przypadku dzieci – CDC przypomina, że maski oznaczone symbolami N95 są produkowane z myślą o pracownikach ochrony zdrowia. Mogą z nich jednak korzystać starsze dzieci pod warunkiem, że uda się je właściwie dopasować.