Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało, ile osób już zachorowało

2022-08-17 10:36

Małpia ospa nie odpuszcza. Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce jak dotąd potwierdzono ponad sto przypadków zachorowania, a kolejne są analizowane.

ślady po małpiej ospie
Autor: AP PHOTO/MARTIN MEJIA

Jak poinformował resort zdrowia, od 31 maja 2022 r do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 187 podejrzeń zakażenia wirusem wywołującym małpią ospę. Potwierdziły się 104 zachorowania. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, obecnie w szpitalach przebywa 28 pacjentów. 76 osób zostało już wypisane ze szpitali po upływie okresu zakaźności.

Analizowane są kolejne testy

Resort zdrowia podał ponadto, że za prawdopodobne uznano sześć kolejnych przypadków - dwie osoby wypisano ze szpitala po upływie okresu zakaźności, cztery kolejne nadal przebywają zaś w izolacji domowej. Wykluczono 65 przypadków zakażenia, a 12 testów nadal jest w trakcie badania.

Masz te objawy? Musisz zrobić test 

Małpią ospę wywołuje otoczkowy dwuniciowy wirus DNA należący do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae (należy do niej wirus ospy prawdziwej, którą wyeliminowano dzięki szczepieniom). Można się nim zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym - zmianami na jego skórze, krwią, płynami ustrojowymi, ale też ze skażoną wirusem powierzchnią. Do organizmu wirus dostaje się przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe i drogi oddechowe.

Okres wylęgania może trwać nawet dwa tygodnie, a objawy mogą utrzymywać się od 2 do 4 tygodni. Na początku choroby pojawia się ból głowy, pleców i mięśni, gorączka, węzły chłonne są powiększone.

Kilka dni później - zwykle do 3 dni - pojawia się charakterystyczna wysypka, która początkowo przypomina płaskie plamki, z których tworzą się następnie twarde grudki, zmieniające się w wypełnione płynem pęcherzyki lub krostki. Wysychają one i odpadają. Ich liczba zależy od stopnia nasilenia choroby - może być ich kilka, kilkanaście lub nawet kilkaset czy kilka tysięcy.

W przypadku podejrzenia małpiej ospy konieczny jest kontakt z lekarzem i wykonanie testu PCR - próbka do badania pobierana jest bezpośrednio ze zmiany chorobowej. 

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne