Leki na cukrzycę będą reglamentowane? Pacjenci mają trudności z ich dostaniem

2023-01-13 10:09

Pacjenci, którzy cierpią na cukrzycę typu 2, mają od kilku miesięcy poważny problem związany z dostępnością leków. Posłowie Lewicy wysłali interpelację, wyrażając swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zabrał głos w tej sprawie. Wyjaśnił, skąd się biorą niedobory w lekach.

Apteka
Autor: Getty Images Leki na cukrzycę będą reglamentowane? Pacjenci mają trudności z ich dostaniem

O tym, że leki dla pacjentów z cukrzycą typu 2 (insulinoniezależną) są od dłuższego czasu trudno dostępne, poinformowała resort zdrowia grupa posłów Lewicy. Mowa tu o lekach ozempic i victozy.

"Diabetycy od kilku miesięcy borykają się z problemem braku dostępności wyżej wymienionych leków na rynku aptecznym i nie widzą możliwości poprawy sytuacji" – tak napisano w interpelacji. Skierowali zapytanie do MZ, ponieważ chcą dowiedzieć się, jak ten problem zostanie rozwiązany i w jaki sposób pacjenci z cukrzycą typu 2 będą mieli dostęp do leków.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Dlaczego brakuje leków dla pacjentów z cukrzycą typu 2?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Zaznaczył, że sytuacja dostępności leków jest na bieżąco monitorowana zarówno przez resort, jak i jednostki mu podległe. Zapewnił przy tym, że leki, o które pytali posłowie, są dostępne na polskim rynku zgodnie z danymi w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

Jak wyjaśnił Miłkowski, przyczyną braków tych leków w niektórych aptekach jest przepisywanie ich poza wskazaniami rejestracyjnymi. Według niego stoi za tym "stale rosnące zapotrzebowanie na leki, spowodowane nadmierną konsumpcją nieprzewidzianą przed podmioty odpowiedzialne". Głównie chodzi o to, że lekarze przepisywali ten dla pacjentów "poza wskazaniami rejestracyjnymi jako panaceum na redukowanie masy ciała".

Resort chce rozwiązać problem

Wiceminister wydał zgodę na import interwencyjny, aby zwiększyć dostępności na rynku leku ozempic. Ma być sprowadzony z zagranicy dla wnioskujących hurtowni farmaceutycznych (SiwssCare Pharma, Medezinsp, PharmaViate, Inpharm) i może tak się zdarzyć, że ten produkt będzie dostępny w obcojęzycznych opakowaniach.

Poza tym Mikowski przekazał, że w związku z zaistniałym problemem przedstawiono propozycję przepisów dotyczących reglamentacji produktów leczniczych. Ich celem ma być ograniczenie maksymalnej możliwej do wydawania pacjentom m.in. produktów leczniczych lub wyrobów medycznych w określonym czasie, lub wskazaniu. Niemniej, jak podkreślił "z uwagi na obecny etap procesu legislacyjnego Minister Zdrowia nie jest w stanie określić terminu wejścia w życie przedmiotowych regulacji".