Lekarze dawali jej rok życia. Dziś jest wolna od raka

2022-07-08 10:37

U Jasmin David zdiagnozowano agresywny nowotwór, który zniszczył jej organizm. Kiedy okazało się, że rak zaatakował węzły chłonne i płuca, rokowania kobiety zmalały do maksymalnie roku dalszego życia. Dostępne leczenie nie pomagało, ale matka dwójki dzieci nie zrezygnowała z walki z chorobą. Jej historia udowadnia, że nigdy nie można się poddawać.

Jasmin David
Autor: Collect/PA Real Life

Stan 51-letniej David był tak poważny, że lekarze dawali jej rok życia. Mimo leczenia rak nie dawał za wygraną. Do czasu, gdy David nie zdecydowała się wziąć udziału w eksperymentalnych badaniach. Dziś lekarze twierdzą, że jej organizm jest wolny od raka.

Usłyszała, że został jej rok życia

Jasmin zachorowała na nowotwór piersi w 2017 roku. W jej sutku znaleziono guzek. Rak szybko rozprzestrzenił się na jej płuca, węzły chłonne i kości klatki piersiowej. Wtedy David usłyszała, że przed nią jeszcze rok życia.

Kolejne szczęść miesięcy matka dwójki dzieci spędziła na chemioterapii. W 2018 roku przeszła mastektomię, a potem 15 cykli radioterapii.

Kiedy wydawało się, że już wszystko jest w porządku i kobieta pokonała nowotwór, rak powrócił rok później. Zrozpaczona zdecydowała się na udział w eksperymentalnej terapii, która opierała się na leczeniu lekiem immunoterapeutycznym. Dwa lata później David usłyszała, że wyzdrowiała.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

"Czuję się, jakbym się odrodziła"

51-latka przyznała, że nie miała pewności co do skuteczności terapii eksperymentalnej, ale chciała spróbować. David powiedziała: "Chciałam zrobić coś, aby pomóc innym i wykorzystać moje ciało dla następnego pokolenia".

Terapia nie była łatwa. Kobieta musiała zmagać się z licznymi skutkami ubocznymi takimi jak uporczywy ból głowy, ale mimo to nie poddała się. Kobieta wyjaśniła: "Byłam w szpitalu w Boże Narodzenie i było dość kiepsko. Na szczęście zaczęłam dobrze reagować na leczenie".

Wtedy zdecydowała się całkowicie zmienić swoje życie. Postanowiła m.in. przejść na wcześniejszą emeryturę. Najbliżsi poparli jej decyzję.

- Dwa i pół roku temu myślałam, że to już koniec, a teraz czuję się, jakbym się odrodziła – dodała. Jasmin będzie kontynuowała swoje leczenie do grudnia 2023 roku.

Kto jest narażony na raka piersi?

Lekarze zwykli mówić, że nowotwór piersi nie dyskryminuje. Może dotknąć każdego, nawet mężczyzn. 1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi, a w przypadku mężczyzn będzie to 1 na 1000 przypadków.

Niektóre kobiety są bardziej narażone na nowotwór piersi niż inne. Wpływ m.in. ma wiek, historia rodzinna, inne choroby piersi, które przeszła dana kobieta. Jednak posiadanie nawet kilku czynników ryzyka, nie oznacza, że dana osoba zachoruje na nowotwór.

Leczenie raka piersi obejmuje operację polegającą na usunięciu chorej piersi bądź usunięciu guza i niewielkiej ilości otaczającej tkanki. Dodatkowo stosuję się radio- i chemioterapię, a także terapię hormonalną.