Lekarz zalecił mi ten suplement. Okazało się, że to hit na zbyt wysoki cukier

2023-11-28 13:10

W ostatnim czasie udałam się na kontrolę do ginekologa. Jak zawsze zabrałam ze sobą szczegółowy komplet badań krwi. Mój niepokój wzbudził poziom cukru. Lekarz od razu to zauważył i zalecił określony suplement. Niestety okazało się, że we wszystkich aptekach w okolicy został wyprzedany.

Lekarz zalecił mi ten suplement. Okazało się, że to hit na zbyt wysoki cukier
Autor: Fot. Getty Images

Według norm poziom cukru na czczo powinien wynosić w granicach od 70 do 99 mg/dl. Natomiast kiedy wkraczamy już w tę górną granicę, to lekarze dopytują, czy poprzedniego nie jedliśmy o później porze, albo nie skusił nas jakiś większy kawałek tortu popijany słodkim napojem. W moim przypadku było zgoła inaczej, więc specjalista zalecił mi konkretny suplement.

#Nieczekaj – zapobiegaj cukrzycy i jej groźnym powikłaniom
Materiał reklamowy

“Ten cukier jest za wysoki”. Suplement ma pomóc poprawić wyniki

Już na wstępie zaznaczam, że nie spożywam cukru w formie sacharozy. Nie jem słodyczy, ciast i produktów, które mają w składzie cukier. Nie spożywam pieczywa, nie używam miodu. Owoce, które lądują w moim koszyku to zielone grejpfruty, śliwki, czy granat, a każdy z nich ma niski indeks glikemiczny. Nie mam cukrzycy, dbam o zdrowie. 

Zatem kiedy w ostatnim czasie udałam się do lekarza z kompletem badań i okazało się, że na czczo mój poziom cukru we krwi wynosi 94 mg/dl, a po powtórnej próbie nawet 110, to ginekolog od razu zakreślił dane i powiedział, że cukier jest za wysoki (znał moje nawyki żywieniowe) spojrzał na inne wyniki. 

Okazało się, że mam hiperprolaktynemię, czyli wysoki poziom hormonu prolaktyny. Lekarz zauważył, że w dużej mierze to właśnie to schorzenie powoduje zmniejszoną tolerancję glukozy.

Otrzymałam lek i zalecenie, żeby wykupić suplement w postaci Berberyny 500 mg. Jak sam zaznaczył, jest duża szansa, że dzięki temu nie dojdzie do rozwoju cukrzycy, a berberyna stopniowo unormuje poziom cukru we krwi.

Okazało się jednak, że w żadnej z okolicznych aptek nie ma już tego preparatu, ponieważ szybko się wyprzedaje, właśnie ze względu na zdolność obniżania cukru we krwi. Nie udało mi się zatem jeszcze stwierdzić, jak suplement wpływa na moje wyniki, ponieważ dopiero zamówiłam berberynę i zacznę ją stosować niebawem.

Berberyna, co to takiego i czy naprawdę działa?

Natomiast chcąc poznać działanie berberyny, zaczęłam szukać badań naukowych, które potwierdzą lub wykluczą założenia lekarza. Okazało się, że jest wiele specjalistycznych analiz potwierdzających skuteczność tej roślinnej substancji. Przykładem jest badanie grupy chińskich i amerykańskich naukowców, opublikowane na portalu "Science Direct".

Eksperci zaznaczają, że berberyna to substancja roślinna pozyskiwana między innymi z krzewu Berberysu Zwyczajnego. Naukowcy dowiedli, że berberyna reguluje metabolizm glukozy i lipidów. Przeprowadzili dwa badania. W badaniu A udział wzięło 36 dorosłych z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2.

Część z nich została losowo przydzielona do leczenia berberyną, a pozostali metforminą. Dawka wynosiła 0,5 g 3 razy dziennie. Leczenie trwało trzy miesiące. Wyniki wykazały, że, że berberyna działa hipoglikemizująco, podobnie do metforminy. 

Dodatkowo substancja roślinna znacząco obniżyła stężenia hemoglobiny, stężenia glukozy we krwi na czczo, poposiłkowego stężenia glukozy we krwi i trójglicerydów w osoczu. 

W badaniu B, 48 osobom dorosłym ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2 podawano berberynę przez 3 miesiące. Berberyna działała poprzez obniżenie poziomu glukozy we krwi na czczo i poposiłkowego poziomu glukozy we krwi od 1 tygodnia do końca badania. 

Zmniejszył się również poziom hemoglobiny A1c, insuliny w osoczu na czczo i wskaźnik insulinooporności w modelu homeostazy. Cholesterol całkowity i cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości również uległy znacznemu obniżeniu. 

Naukowcy zaznaczyli jednak, że u około 35 procent pacjentów zaobserwowano przejściowe problemy ze strony układu pokarmowego. Ważne jest również to, aby pod żadnym pozorem nie decydować się na samodzielne wdrażanie suplementacji.

Regulowanie poziomu cukru we krwi jest bardzo złożoną sprawą i powinno odbywać się pod stałą opieką lekarza oraz dietetyka. Kluczowa jest właściwa dieta, samo stosowanie suplementów nie może zastąpić odpowiedniego żywienia, a sięganie po preparat na własną rękę możemy zaszkodzić zdrowiu. Berberyny nie powinny spożywać kobiety w ciąży.