"Łańcuch dobra" połączył trzy kontynenty. Najbardziej wzruszający dar dla ukraińskich żołnierzy

2023-01-03 11:32

Trzy podmioty, które skrzyknęły się i podjęły współpracę naukowo-biznesową, podarowały wyjątkowy prezent dla ukraińskich żołnierzy. "Łańcuch dobra" połączył ze sobą trzy kraje – Holandię, Indie i Stany Zjednoczone. Dzięki tej międzynarodowej współpracy naukowej powstały lekkie protezy dłoni dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie.

Zbliżenie na ukraińskiego żołnierza
Autor: AP PHOTO/LIBKOS "Łańcuch dobra" połączył trzy kontynenty. Najbardziej wzruszający podarunek dla ukraińskich żołnierzy

Ta niezwykła historia została zapoczątkowana na holenderskim Uniwersytecie Technicznym w Delfcie. Wybitny naukowiec Gerwin Smit wpadł na pomysł, iż wykona projekt funkcjonalnej i taniej protezy dłoni, który można wyprodukować na drukarce 3D. Okazało się, że szybko zdobył uznanie wśród międzynarodowej społeczności naukowej. Jego wynalazek okrzyknięto "dłonią za 100 dolarów".

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 1 Wymiana ekspandera na implant

350 protez dla ukraińskich żołnierzy

Inicjatywa holenderskiego naukowca wzbudziła zainteresowanie zarządu indyjskiej firmy Vispala. W 2021 roku spółka nawiązała kontakt z Gerwinem Smitem, oferując mu wsparcie w realizacji projektu i ponosząc koszty finansowe w związku z komercjalizacją przedsięwzięcia pod marką iGrip.

W 2022 roku zgłosiła się amerykańska firma Cisco, która zdecydowała się zasponsorować wyprodukowanie protez dłoni. Integracja tych trzech podmiotów - Uniwersytetu Technicznego w Delfcie oraz dwóch korporacji - oraz współpraca sprawiły, iż przygotowano niezwykły podarunek dla ciężko rannych żołnierzy z Ukrainy.

Pod koniec 2022 roku ukraiński resort zdrowia odebrał 350 lekkich i funkcjonalnych protez dłoni. 

"Dłoń za 100 dolarów" ratuje ludziom życie 

Jak wskazali badacze z holenderskiego ośrodka badawczego, 80 proc. osób potrzebujących protez, mieszka w krajach ubogich. Dlatego są zadowoleni, iż projekt "dłoń za 100 dolarów" ujrzał światło dzienne i może być rozwiązaniem tego problemu.

Na potwierdzenie swoje tezy przytoczyli historię mężczyzny z niepełnosprawnością pochodzącego z Indii. Jeszcze niedawno nie mógł wykonywać pracy, ale jego życie się zmieniło dzięki pionierskiej protezie zaprojektowanej przez Gerwina Smita. Dostał szansę na powrót do pełnej aktywności i dziś prowadzi własny sklep.