Księżna Kate poddaje się chemioterapii prewencyjnej. Onkolodzy: To zmniejszy ryzyko

2024-03-25 9:31

Księżna Kate Middleton poinformowała niedawno o swoim stanie zdrowia i dalszym leczeniu. Chodzi mianowicie o chemioterapię adjuwantową, zwanej również prewencyjną. Onkolodzy wyjaśniają, na czym polega leczenie i kiedy jest ono stosowane. Żona następcy tronu Wielkiej Brytanii ma przed sobą daleką drogę do zdrowia.

Księżna Kate poddaje się chemioterapii prewencyjnej.  Onkolodzy: To zmniejszy ryzyko
Autor: _kate_middleton_royal/Instagram Księżna Kate poddaje się chemioterapii. Onkolodzy wyjaśniają

Leczenie księżnej Kate Middleton. Czym jest chemioterapia prewencyjna?

W piątek, 22 marca 2024 roku pojawiło się nagranie opublikowane przez Pałac Kensington. W nim księżna Kate Middleton rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące jej zniknięcia ze sceny publicznej. Jak się okazuje, w styczniu przeszła przez poważną operację brzucha w Londynie. Wówczas sądzono, że jej stan nie jest nowotworowy. Jak jednak mówi później na nagraniu, po pomyślnej operacji przeprowadzono badania, które wykazały coś innego. W związku z tym jej zespół medyczny doradził księżnej Walii przejście chemioterapii zapobiegawczej. Żona następcy tronu jest obecnie na wczesnym etapie leczenia.

Specjaliści twierdzą, że termin "chemioterapia zapobiegawcza" może odnosić się do szerokiej gamy leków stosowanych w leczeniu różnych typów nowotworów. W rozmowie z serwisem TIME.com doktor Katherine Van Loon, profesor medycyny i onkolog przewodu pokarmowego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco wyjaśniła, że zazwyczaj stosuje się tutaj te same leki chemioterapeutyczne, które otrzymują osoby podczas leczenia zaawansowanego lub aktywnego raka. Ten sposób leczenia ma za zadanie zabicie wszelkich pozostałych komórek nowotworowych, które mogły zostać pominięte podczas operacji, a także tych, które mogły już rozprzestrzenić się po innych częściach ciała.

Czerniak oka to rzadki nowotwór. Pogorszenie ostrości widzenia to jeden z pierwszych objawów

Onkolodzy o chemioterapii prewencyjnej. Może nawet wyleczyć nowotwór

Profesor Karol Sikora, brytyjski onkolog i jeden z największych specjalistów na świecie w tej dziedzinie powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że leczenie księżej może potrwać od czterech do sześciu miesięcy. Jak tłumaczy, ryzyko powrotu oceniane jest na podstawie patologii guza i analiz w laboratorium. Według niego w tym przypadku ryzyko musi być wysokie, jeśli zdecydowano się na podjęcie leczenia chemioterapią adjuwantową. Doktor Jeremy Jones, tymczasowy kierownik oddziału hematologii i onkologii w szpitalu z Mayo Clinic tłumaczy, że decyzję na temat podjęcia tego rodzaju terapii podejmuje się na podstawie kombinacji różnych czynników, ale zazwyczaj głównym kryterium jest stopień zaawansowania nowotworu. Konieczne jest uwzględnienie tego, czy komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się do węzłów chłonnych.

Sama chemioterapia uzupełniająca różni się jednak od zwykłej. Po pierwsze leki podawane są zazwyczaj w niższych dawkach. Co więcej, osoby otrzymujące chemioterapię uzupełniającą mogą potrzebować znacznie krótszych kursów w porównaniu z osobami otrzymującymi leczenie dla poważniejszej choroby. Jak mówi doktor Beth Karlan, dyrektor ds. badań nad zdrowiem kobiet w Jonsson Comprehensive Cancer Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, istnieją dowody, że chemioterapia prewencyjna wpływa na całkowite leczenie i pozwala żyć o wiele dłużej, a nawet całkowicie wyleczyć nowotwór. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki