Król Karol III trafi do szpitala. Wiadomo na co choruje

2024-01-17 20:02

Najnowsze informacje z Pałacu Buckingham budzą niepokój - zarówno król Karol III, jak i księżna Kate, zmagają się z problemami zdrowotnymi. W krótkim czasie po doniesieniach o operacji księżnej, świat obiegła wiadomość o konieczności leczenia samego monarchy. Co oznacza to dla brytyjskiej rodziny królewskiej?

Król Karol III trafi do szpitala. Wiadomo na co choruje
Autor: Getty Image Król Karol III trafi do szpitala. Wiadomo na co choruje

Niespodziewany komunikat dotyczący stanu zdrowia króla Karola III pojawił się niedługo po informacji o zabiegu księżnej Kate. Monarcha, który niedawno obchodził swoje 75. urodziny, według agencji Reuters, ma przejść "zabieg korygujący" w nadchodzącym tygodniu. Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu poinformował, że chodzi o leczenie powiększonej prostaty - problem, który dotyka tysięcy mężczyzn każdego roku.

Gadaj Zdrów: Ida miała 30 lat, gdy usłyszała diagnozę. “Mamy problem, ma pani raka.”

Król Karol - choroba. Co wiemy?

Szczegóły operacji króla Karola III nie zostały ujawnione, ale rzecznik pałacu zapewnił, że nie jest to związane ze stanem nowotworowym. Określenie "łagodny" może sugerować, że stan zdrowia króla nie jest poważny, ale wymaga medycznej interwencji.

Wiadomo, że po zabiegu Karol III będzie potrzebował czasu na rekonwalescencję, co oznacza przełożenie wszystkich zaplanowanych wystąpień publicznych.

Operacja Księżnej Kate. Co się dzieje?

Kolejne doniesienia dotyczą księżnej Kate, u której operacja jamy brzusznej została już pomyślnie przeprowadzona. Pałac Kensington informuje, że księżna Walii spędzi w szpitalu około 10-14 dni. Podobnie jak w przypadku króla, zapewniono, że nie chodzi o nowotwór. Księżna, doceniając publiczne zainteresowanie, wyraziła jednak życzenie, aby szczegóły jej stanu zdrowia pozostały prywatne.

Zarówno król Karol III, jak i księżna Walii byli widziani publicznie ostatnio w Boże Narodzenie, podczas nabożeństwa w Sandringham. Agencje zwracają uwagę, że oboje wydawali się wówczas zdrowi. Te wydarzenia rzucają nowe światło na obecną sytuację zdrowotną w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Powiększona prostata - przyczyny, objawy

Przerost prostaty, znany również jako gruczolak stercza lub łagodny rozrost prostaty (BPH z ang. benign prostatic hyperplasia), jest problemem, który dotyka wielu mężczyzn w pewnym wieku. Wraz z przekroczeniem około 45. roku życia, pod wpływem zmian hormonalnych, gruczoł krokowy zaczyna ulegać powiększeniu.

Proces wzrostu prostaty przebiega stopniowo. W miarę upływu lat powiększający się gruczoł coraz mocniej uciska cewkę moczową, co skutkuje trudnościami w oddawaniu moczu. Na początku objawia się to jako trudności w rozpoczęciu mikcji, a podczas samego procesu oddawania moczu strumień może ustać. Mężczyzna często odczuwa, że mimo starań pęcherz nie zostaje całkowicie opróżniony.

Jednak ważne jest zrozumienie, że powiększenie prostaty, choć nazywane łagodnym rozrostem, może być mylone z rakiem prostaty, który również wpływa na ten narząd. Nowotwór prostaty może być związany z różnymi czynnikami, takimi jak nadwaga, dieta bogata w czerwone mięso, produkty mleczne, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Istnieją również czynniki genetyczne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty, dlatego mężczyźni, których rodzina miała przypadki tego nowotworu, powinni rozważyć badania już po czterdziestym roku życia, a pozostali po pięćdziesiątce.

Warto podkreślić, że każdy nieprawidłowy objaw związany z oddawaniem moczu powinien skłonić do konsultacji u urologa. Gdy przerost prostaty osiągnie znaczne rozmiary i doprowadzi do całkowitego zatrzymania moczu, pacjent może doświadczyć intensywnego bólu. Istnieje także ryzyko infekcji układu moczowego i niewydolności nerek, dlatego ważne jest monitorowanie zdrowia prostaty i odpowiednie działania profilaktyczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki