Koniec z latami czekania na diagnozę. Testy na Alzheimera wkrótce trafią do sprzedaży
Już niedługo testy na Alzheimera pojawią się w sprzedaży. Pozwolenie dotyczące sprzedaży testów do wykrywania płytek amyloidowych u pacjentów po 55 roku życia wydała FDA. To przełom w diagnostyce choroby Alzheimera.
Sprzedaż testów do diagnozowania choroby Alzheimera została zaakceptowana na początku czerwca 2023 przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
Testy na Alzheimera już niedługo w sprzedaży
Testy będą służyły do wykrywania płytek amyloidowych u pacjentów w wieku 55 lat i starszych. Oficjalne potwierdzenie tej informacjipojawiło się 9 czerwca w przeglądzie komunikatów FDA.
"W poniedziałek (5 czerwca) FDA zezwoliła na sprzedaż testów Elecsys Total-Tau Cerebral Spinal Fluid (CSF) i Elecsys ß-Amyloid (1-42) CSF II do wykrywania płytek amyloidowych u pacjentów w wieku 55 lat i starszych, ocenianych pod kątem choroby Alzheimera" - czytamy.
W komunikacie wyjaśniono również zasadę działania testów na Alzheimera.
"Płytki amyloidowe to nieprawidłowe nagromadzenia β-amyloidu w przestrzeniach między komórkami nerwowymi w mózgu. Test jest przeznaczony do stosowania w połączeniu z innymi klinicznymi ocenami diagnostycznymi, aby pomóc pracownikom służby zdrowia określić, czy pacjent ma AD (skrót od Alzheimer's disease - przyp. red.). Podczas gdy pozytywny wynik testu nie ustala diagnozy AD lub innych zaburzeń poznawczych, negatywny wynik testu zmniejsza prawdopodobieństwo, że zaburzenia poznawcze pacjenta są spowodowane AD" - przekazano w dalszej części komunikatu.
Na chwilę obecną nie wiadomo, jakie kraje będą pierwszymi, w których pojawią się testy na Alzheimera.
Początkowe objawy choroby Alzheimera łatwo przeoczyć
Na diagnozę choroby Alzheimera można czekać latami. Pierwsze oznaki choroby Alzheimera zwykle mylone są z objawami charakterystycznymi dla podeszłego wieku. Utrata pamięci krótkotrwałej, trudności w doborze właściwych słów i zmiany nastroju to wszak częste oznaki starzenia się.
Chorobę Alzheimera charakteryzuje także zmiana osobowości, a w miarę postępu choroby pogorszeniu ulega umiejętność komunikacji z otoczeniem, umiejętność czytania i rozumowania oraz pogarsza się pamięć długotrwała.