Koniec z ciśnieniomierzami? Elektroniczny tatuaż sam dokona pomiaru ciśnienia krwi

2022-06-23 13:41

Kontrolowanie ciśnienia krwi jest bardzo ważne, szczególnie dla osób z chorobami układu krążenia oraz osób starszych. Choć ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia serca, jego częsty i wiarygodny pomiar poza środowiskiem klinicznym może przysporzyć trudności. Naukowcy wynaleźli jednak bardzo wygodny i prosty sposób na monitorowanie ciśnienia – to elektroniczny tatuaż.

E-tatuaż
Autor: YouTube

Naukowcy z University of Texas w Austin i Texas A&M University opracowali elektroniczny tatuaż, który można wygodnie nosić na nadgarstku przez wiele godzin i zapewnia ciągłe pomiary ciśnienia krwi z dokładnością przekraczającą prawie wszystkie dostępne obecnie opcje na rynku.

Jak działa e-tatuaż?

Elektroniczny tatuaż (e-tatuaż) wykonuje się przez przyklejenie grafenu do skóry. Grafen jest przewodnikiem elektrycznym i może być używany do przesyłania niewielkiego, bezpiecznego prądu elektrycznego, który mierzy bioimpedancję organizmu, pomiar związany z ciśnieniem krwi.

„Ciśnienie krwi jest najważniejszą oznaką życiową, jaką można zmierzyć, ale metody pasywnego wykonywania tego poza kliniką, są bardzo ograniczone” – powiedział Deji Akinwande, profesor na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na UT. Austin i jeden ze współprowadzących projekt. „Czujnik tatuażu jest nieważki i dyskretny. Umieszczasz go, nawet go nie widzisz i nie porusza się” – powiedział Roozbeh Jafari, profesor inżynierii biomedycznej, informatyki i elektrotechniki w Teksasie. A&M i drugi współlider projektu. „Czujnik musi pozostać w tym samym miejscu, ponieważ jeśli go poruszysz, pomiary będą inne” - podkreśla.

Pomiar bioimpedancji jest intrygującym podejściem, ale nie przekłada się łatwo na pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Zespół badaczy musiał wystosować odpowiedni algorytm uczenia maszynowego, aby wypracować precyzyjne połączenie dostarczające odczyty.

Urządzenie monitorujące zostało umieszczone nad lepkim e-tatuażem i mogło zbierać dane przez ponad pięć godzin, 10 razy dłużej niż w poprzednich badaniach. Rozluźnienie oznacza, że ​​ciśnienie krwi można monitorować w różnych sytuacjach, bez powodowania żadnych problemów, na przykład gdy osoba śpi lub ćwiczy.

„Wszystkie te dane mogą pomóc w stworzeniu cyfrowego bliźniaka do modelowania ludzkiego ciała, przewidywania i pokazywania, jak może reagować na leczenie w czasie” – powiedział Akinwande.

Choć technologia nie jest jeszcze gotowa do użytku ogólnego, budzi ogromną nadzieję na wygodne i precyzyjne pomiary ciśnienia w przyszłości.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie