"Koniec leczenia dla wielu jest ulgą". Lek na cukrzycę pomaga schudnąć, ale co potem?

2023-02-10 12:59

Dzięki lekom na cukrzycę typu 2 zawierającym semaglutyd wiele osób schudło już kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilogramów. Sięgają po nie kolejni chętni co sprawia, że leku brakuje na całym świecie. Co się jednak dzieje po odstawieniu takich preparatów?

Leki na cukrzycę pomagają schudnąć. Co się stanie, gdy je odstawisz?
Autor: Getty Images Leki na cukrzycę pomagają schudnąć. Co się stanie, gdy je odstawisz?

W Polsce brakuje leków na cukrzycę zawierających semaglutyd: substancję regulującą poziom cukru we krwi, wpływającą na poziom insuliny, zmniejszającą apetyt i doprowadzającą do tego, że żołądek opróżnia się wolniej, dlatego u osób, które je przyjmują, szybciej pojawia się uczucie sytości.

Nasz kraj nie jest wyjątkiem: problem ten występuje na całym świecie. Leki z semaglutydem - Ozempic i niezarejestrowany póki co w Polsce Wegovy - od miesięcy znajdują się na listach preparatów zagrożonych brakiem dostępności na całym świecie. Dołączyły do nich leki o podobnym działaniu, w tym Trulicity - kolejny lek na cukrzycę mogący prowadzić do utraty wagi.

Powodem tych niedoborów, o czym głośno mówią i farmaceuci, i producenci leków, jest stosowanie ich "off label" - czyli poza oficjalnym wskazaniem, jakim jest leczenie cukrzycy typu 2. Odkąd wiadomo, że pomagają schudnąć, rzucił się na nie niemal cały świat. Do stosowania Ozempicu przyznają się też niektórzy celebryci.

Co się jednak dzieje, gdy taka osoba osiągnie upragnioną wagę i odstawi lek, albo musi zrezygnować z kuracji, bo nie jest w stanie nigdzie wykupić recepty?

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Chudną, ale szybko tyją 

Artykuł na ten temat ukazał się w głównym wydaniu New York Times. Gazeta opisała samopoczucie pacjentki ze stanem przedcukrzycowym, która stosując Ozempic raz w tygodniu w ciągu pół roku schudła prawie 10 kg, wyrównała również poziom cukru we krwi. "Ale Ozempic przyprawiał ją o mdłości. W dni, w których brała leki, wstrzykując go pod skórę, wymiotowała." - czytamy w artykule.

W końcu kobieta powiedziała lekarzowi, że nie chce tak często odczuwać mdłości. Oboje zgodzili się, że może odstawić lek. W ciągu dwóch miesięcy odzyskała jednak wszystkie utracone kilogramy. Przyjmując Ozempic nie miała praktycznie apetytu, ale wrócił on - i to ze zdwojoną siłą - po jego odstawieniu.

"Cały czas byłam głodna"  - wspomina. Lekarz przepisał jej inne leki, by kontrolować poziom cukru we krwi, skończyła jednak ponownie na Ozempicu, starając się znów zrzucić wagę.

Zakończenie leczenia dla wielu jest ulgą 

W artykule New York Times wypowiedzieli się również lekarze. Jak wyjaśnił dr Robert Gabbay, dyrektor naukowy i medyczny American Diabetes Association, Ozempic - jak każdy inny lek - przestaje działać, gdy przestaje się go brać. Wtedy poziom glukozy we krwi zaczyna rosnąć. W przypadku osób z cukrzycą ponownie mogą pojawić się objawy choroby takie jak nadmierne pragnienie, zmęczenie, niewyraźne widzenie, częste oddawanie moczu.

Dr Janice Jin Hwang, szefowa oddziału endokrynologii i metabolizmu w Szkole Medycznej Uniwersytetu Północnej Karoliny cytowana w artykule dodała, że ​​pacjenci prawdopodobnie zauważą efekty odstawienia semaglutydu już po około tygodniu. Takim efektem będzie powrót apetytu, a także jedzeniowych "zachcianek". - Po tygodniach lub miesiącach bez semaglutydu wiele osób przybierze na wadze" - stwierdziła.

Te słowa potwierdzają wyniki badań, sfinansowanych przez producenta leków Ozempic i Wegovy. Obejmowały one osoby przyjmujące semaglutyd raz w tygodniu przez 68 tygodni, które po tym czasie przestały go stosować. Po roku odzyskały one dwie trzecie utraconych kilogramów.

Niekiedy jednak zakończenie leczenia może być ulgą. Tak jest w przypadku osób odczuwających silne efekty uboczne - bóle głowy, rozstrój żołądka, nudności. Tak było m.in. w przypadku cytowanej przez New York Times Lee Levin, która stosowała lek w cukrzycy typu 2. Jak wspomina, miała tak silne mdłości, że szukała pomocy na pogotowiu. Po jego odstawieniu ustąpiły one natychmiast.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki