Kolejne przypadki małpiej ospy potwierdzone. Nie są związane z pierwszymi zachorowaniami
Sześć nowych przypadków zachorowania na małpią ospę potwierdzono w Wielkiej Brytanii przez Brytyjską Agencję ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) między 6. a 15. maja. Nowe zachorowania nie są związane z pierwszym przypadkiem z ubiegłego tygodnia.
Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła kolejne przypadki zachorowania na małpią ospę. Pierwszy przypadek dotyczył pacjenta - o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu - który przyleciał do Wielkiej Brytanii z Nigerii. Najnowsze doniesienia o kolejnych zachorowaniach nie są powiązane z pierwszym odnotowanym przypadkiem.
Potwierdzono:
- dwa przypadki osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym w Londynie
- trzy kolejne również wykryto w stolicy Anglii
- jeden powiązany przypadek potwierdzono w północno-wschodniej części kraju.
Obecnie zidentyfikowano wspólne kontakty dla dwóch z czterech ostatnich przypadków. Łącznie potwierdzono w Wielkiej Brytanii siedem zachorowań na małpią ospę.
Sześć nowych przypadków małpiej ospy
Agencja uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. - Potwierdziliśmy dwa nowe przypadki małpiej ospy w Anglii, które nie są powiązane z przypadkiem ogłoszonym 7 maja. Chociaż nadal trwają dochodzenia w celu ustalenia źródła infekcji, ważne jest, aby podkreślić, że nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi i wymaga bliskiego kontaktu osobistego z zakażoną osobą z objawami – czytamy w oświadczeniu dr Colina Browna, dyrektora ds. infekcji klinicznych i pojawiających się w UKHSA.
Ekspert podkreśla: "Ogólne ryzyko dla ogółu społeczeństwa pozostaje bardzo niskie". Wszyscy pacjenci wymagający opieki medycznej przebywają na specjalistycznym oddziale chorób zakaźnych w szpitalu St Mary's, Imperial College Healthcare NHS Trust w Londynie. Pozostali zakażeni są poddani samoizolacji i obecnie nie wymagają leczenia szpitalnego.
Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia pozostaje w kontakcie z pacjentami i szpitalem, aby ustalić, kto mógł mieć kontakt z wirusem. - Trwają dochodzenia w celu ustalenia powiązań między ostatnimi 4 przypadkami, z których wszystkie wydają się być zainfekowane w Londynie. Wszystkie 4 z tych przypadków identyfikują się jako homoseksualiści, biseksualiści lub inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami - wskazano w aktualizacji o zachorowaniach.
Małpia ospa – co to za choroba?
Małpia ospa to rzadka infekcja wirusowa, której objawy przypominają ospę. Najczęściej obejmują wysypkę, gorączkę oraz obrzęk węzłów chłonnych. Zazwyczaj większość pacjentów przechodzi chorobę łagodnie, jednak zachorowanie może zakończyć się śmiercią.
Choroba ma charakter samoograniczający się, co oznacza, że nie rozprzestrzenia się zbyt łatwo na inne osoby. Naturalny rezerwuar małpiej ospy nie został jeszcze zidentyfikowany. Zazwyczaj do zakażenia u ludzi dochodzi przez kontakt z gryzoniami lub małpami.
Przy małpiej ospie stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Chorym podaje się leki przeciwwirusowe.
Polecany artykuł: