Kolejne kraje europejskie otwierają swoje granice dla turystów. Dokąd możemy pojechać?

2020-06-04 9:01 Katarzyna Hubicz, PAP

Mimo, że polski MSZ nadal zaleca nam wstrzymanie się od wyjazdów zagranicznych, mamy już taką możliwość: niektóre europejskie kraje już otworzyły dla turystów swoje granice, inne zrobią to lada moment. Dokąd możemy lub wkrótce będziemy mogli pojechać?

Spis treści

 1. Włochy
 2. Austria
 3. Czechy i Słowacja
 4. Niemcy
 5. Hiszpania
 6. Portugalia
 7. Francja i Belgia
 8. Grecja
 9. Cypr
 10. Chorwacja

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, już od środy 3 czerwca obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, a dziś swoje granice otworzyła m.in. Austria. 15 czerwca planują to uczynić Niemcy, Czechy, Francja i Grecja, 22 czerwca swoje granice otworzy natomiast Hiszpania.

Włochy

Obywatele państw UE, którzy przyjeżdżają do Włoch, nie muszą już przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. W kraju działają już hotele, restauracje, bary, sklepy i punkty usługowe, wierni mogą uczestniczyć w mszach i nabożeństwach, a turyści wypoczywać na plażach.

Austria

We czwartek Austria otworzy swoje granice z wszystkimi sąsiadującymi z nią krajami z wyjątkiem Włoch, wcześniej planowano, że stanie się to 15 czerwca. "W stosunku do tych państw wracamy do sytuacji sprzed wybuchu epidemii" - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg dodając, że kontrole na granicy austriacko-włoskiej zostaną zniesione najwcześniej jak to będzie możliwe. W Austrii działają już sklepy, restauracje, bary, hotele, parki i muzea.

Czechy i Słowacja

O północy ze środy na czwartek otwarto także granicę między Czechami a Słowacją. Już wcześniej zniesiono niektóre ograniczenia dla przemieszczających się między Czechami a Austrią, Niemcami i Węgrami. Od 15 czerwca obywatele państw UE będą mogli swobodnie wjeżdżać do  Czech. 

W zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach może się to jednak łączyć z dodatkowymi restrykcjami. Wszyscy sąsiedzi Czech i większość krajów Europy Środkowej została uznana za bezpieczne rejony i ruch między nimi nie będzie w żaden sposób dodatkowo ograniczany. W Czechach otwarte są już wszystkie sklepy, restauracje, bary, hotele, działają muzea, baseny i większość atrakcji turystycznych. W miejscach publicznych nadal należy utrzymywać odpowiedni dystans i zasłaniać twarz.

Kontrole na słowackich przejściach granicznych - poza tymi z Czechami - będą obowiązywały co najmniej do 26 czerwca. Z niewielkimi wyjątkami cudzoziemcy na razie nie mogą przekraczać granicy, a Słowacy opuszczać kraju.

Niemcy

Od 15 czerwca swobodnie można będzie również wjechać do Niemiec: od tego dnia zniesione mają być też kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych. Dla przybywających do tego kraju obywateli państw UE oznacza to, że sytuacja wróci do tej sprzed wybuchu pandemii. W Niemczech działają już wszystkie sklepy, szkoły, restauracje i hotele. Nadal obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej i zasłaniania twarzy w niektórych miejscach.

Hiszpania

Hiszpania ma stopniowo otwierać się dla turystów od 22 czerwca. Na początku będą mogli przyjeżdżać tylko mieszkańcy państw uznawanych za bezpieczniejsze epidemicznie. Teoretycznie turyści z państw unijnych już teraz mogą wypoczywać w tym kraju, ale wiąże się to z obowiązkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny.

Otwarte są już hotele, sklepy, plaże, baseny, kościoły, muzea, restauracje i bary - w niektórych regionach ich działalność jest jednak ograniczona. Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej, gdy nie da się zachować bezpiecznej, dwumetrowej odległości od innych ludzi.

Portugalia

Władze Portugalii nie określiły jeszcze dokładnie od kiedy do Portugalii będą mogli przyjeżdżać zagraniczni turyści, ale oczekuje się, że stanie się to do początku lipca. Stan zdrowia osób przylatujących do Portugalii będzie kontrolowany przy wjeździe.

W kraju zniesiono prawie wszystkie wprowadzone na czas epidemii ograniczenia. 6 czerwca oficjalnie otworzone zostaną plaże w całym kraju, na których jednak trzeba będzie zachować odstęp i inne środki ostrożności. Zaleca się, aby ludzie przebywający w przestrzeni publicznej zasłaniali twarz.

Francja i Belgia

Francja planuje otworzyć swoje granice dla obywateli państw UE i strefy Schengen 15 czerwca, tego samego dnia planuje to uczynić Belgia. Przyjeżdżających do tych krajów nie będzie obowiązywała kwarantanna. Od wtorku we Francji na nowo otwierane są restauracje, kawiarnie, muzea i inne atrakcje turystyczne. W niektórych regionach można już wybrać się na plażę i do parku. Korzystający z komunikacji publicznej muszą nadal używać maseczek.

Grecja

W piątek greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 krajów świata będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania po przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny. Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał w poniedziałek, że do grupy tych państw dopisano również Polskę, której początkowo nie było na liście.

Obecnie wszyscy przybywający do Grecji turyści muszą poddać się badaniu na obecność koronawirusa i poddać co najmniej siedmiodniowej kwarantannie. Po 15 czerwca obowiązek ten będzie dotyczył tylko pasażerów przybywających z lotnisk położonych w szczególnie zagrożonych regionach. Niezależnie od tego wszyscy turyści mają być poddawani wyrywkowym testom. Na razie loty międzynarodowe przyjmuje tylko lotnisko w Atenach, od połowy miesiąca ma do niego dołączyć port lotniczy w Salonikach.

Cypr

Turyści z 19 państw unijnych będą mogli od 9 czerwca przylecieć na Cypr, będą jednak musieli przedstawić przy wjeździe aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Dla niektórych krajów, ale nie dla Polski, obowiązek ten zostanie zniesiony 20 czerwca. Na Cyprze od początku miesiąca wznowiły działalność hotele, działają też restauracje i bary, otworzono plaże, ale urlopowicze będą na nich musieli zachować odpowiednią odległość. 

Chorwacja

Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym m.in Polski, Niemiec, Austrii i Czech, mogą przekraczać granicę chorwacką na takich samych zasadach jak przed pandemią, muszą jednak podać przy wjeździe swoje dane, które mogą być później wykorzystane przez władze sanitarne. Mieszkańcy pozostałych krajów Unii również mogą przyjechać do Chorwacji, ale muszą udowodnić cel swojej wizyty, np. przedstawić rezerwację hotelu. W kraju mogą działać hotele i restauracje, otwarte są plaże.

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE