"Kod Śmierci" - intrygująca powieść sensacyjna dla miłośników nauki

2018-12-12 10:31

Do Instytutu Chorób Zakaźnych i Tropikalnych trafił mężczyzna z objawami opornej na leczenie "czarnej śmierci". Śledczy podejrzewają, że umierający pacjent jest ofiarą patogenu, który wymknął się z laboratorium, gdzie prowadzone są utajnione badania nad bronią biologiczną nowej generacji. Jak to wszystko się skończy? Sprawdzisz podczas lektury "Kodu Śmierci" Zbigniewa Wojtasińskiego.

Kod Śmierci - intrygująca powieść sensacyjna dla miłośników nauki
Autor: materiały prasowe

Zbigniew Wojtasiński jest dziennikarzem, filozofem, popularyzatorem nauki, specjalizującym się w zagadnieniach związanych ze zdrowiem, medycyną, psychologią społeczną. Pracował w Polskiej Agencji Prasowej, "Rzeczpospolitej", "Wprost", współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Wiedzą i Życiem". "Kod Śmierci" jest jego debiutem fabularnym.

Na czym opiera się fabuła powieści?

Patogeny są czynnikami, które mogą wywoływać chorobę u ludzi, zwierząt czy roślin. Czynnikami tymi mogą być wirusy, grzyby, bakterie, pasożyty, toksyczne związki chemiczne, jonizujące promieniowanie i wiele innych. W 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła pierwszą w historii listę lekoopornych bakterii, które w największym stopniu zagrażają ludzkiemu zdrowiu i najpilniej wymagają stworzenia nowych leków. Listę opracowano, ponieważ lekooporność narasta i niebawem zacznie brakować skutecznych opcji terapeutycznych.

"Znając czyjeś DNA, można tak spreparować patogen, żeby atakował tylko określone cele: jakieś zwierzę, człowieka, konkretną grupę ludzi albo określoną osobę. Tylko tę jedną" − przekonuje w powieści Autor. I rzeczywiście − patogeny, wirusy i toksyny mogą być także wykorzystywane jako ładunek bojowy dla biologicznej broni masowego rażenia, zwanej bronią B. Jej ofiarą mogą stać się zarówno pojedyncze osoby, określone grupy ludności czy chociażby całe oddziały wojska, jak i hodowle roślin czy zwierząt.

Mimo tego, że powieść nie jest oparta na prawdziwej historii, to przedstawione wydarzenia mogły i potencjalnie mogą się wydarzyć. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń powiedział:

- Ta wielowątkowa opowieść jest mocno osadzona w dzisiejszych realiach, zarówno społecznych, jak i naukowych, co szczególnie przeraża. Autor w sensacyjną fabułę wplótł wiele realistycznych wątków dotyczących zagrożeń epidemicznych dla współczesnej ludzkości. Niestety perspektywa zagłady ludzkości w wyniku ataku spontanicznie zmutowanych albo użycia genetycznie zmodyfikowanych zarazków jest wielce prawdopodobna.

Pierwsza powieść Zbigniewa Wojtasińskiego jest nowością, dostępną od końca września na polskim rynku wydawniczym. Dziennikarz prezentuje w niej nowoczesne podejście do trudnej tematyki zagrożeń wynikających z możliwości współczesnej medycyny i nowoczesnych technologii.

Książka dostarcza przede wszystkim doznań literackich, jednak poruszana na kartach powieści tematyka niejako mimowolnie przenika do świadomości czytelnika, pełniąc jednocześnie funkcję edukacyjną. Ale "Kod śmierci" to nie tylko zagadki medyczne. To także wątki sensacyjno-kryminalne umiejscowione w kontekście codziennej pracy zwykłych ludzi, miłości dwojga poranionych przez los kochanków, intryg tajnych służb, manipulacji żądnych władzy ludzi i nierzetelnych lekarzy.

Można z powieścią spędzić chwile pełne napięcia, śmiechu, intymności czy strachu… a to wszystko w poczuciu dobrze wykorzystanego czasu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki