Kiedy nowa lista bezpłatnych leków? Wiceminister wskazał termin

2023-05-25 14:46

Zgodnie z zapowiedzią partii rządzącej wkrótce ma zostać wprowadzony program darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży. Łącznie może skorzystać z niego 14 milionów Polaków. Kiedy lista tych leków zostanie rozszerzona? Wiceminister zdrowia podał termin.

Senior przyjmuje lek
Autor: Getty Images Kiedy nowa lista bezpłatnych leków? Wiceminister wskazał termin

Katalog darmowych leków ma zostać rozszerzony

Rozszerzenie bezpłatnych leków dla kolejnych grup, czyli pacjentów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia, zapowiedziano podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, który 25 maja był gościem porannej audycji na antenie Polskiego Radia 24, podkreślił, że nowa grupa osób objęta programem liczy 14 mln osób.

- Na liście leków dla seniorów jest ponad 2 tys. preparatów. Ta lista nie jest układana pod względem ceny. To są leki najczęściej używane przez osoby starsze, często w chorobach przewlekłych – wyjaśnił wiceminister. Jak dodał, "przesunięcie o 10 lat górnej granicy, czyli z 75. do 65. roku życia to koszt około 1,5 mld zł".

Podczas rozmowy Kraska został zapytany, kiedy nowa lista darmowych leków zostanie przygotowana. – Teraz ta lista jest modyfikowana, aby rozszerzyć ją na młodych. Mam nadzieję, że jesienią będziemy gotowi – odpowiedział.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Wiceminister odniósł się do obecnie obowiązującego programu 75 plus, na który od samego początku wydano już 4,5 mld zł. Co miesiąc z tych nieodpłatnych leków korzysta ponad milion pacjentów, a resort zdrowia wydał już około 400 mln opakowań leków. Jak dodał Kraska, "emeryci i renciści bardzo sobie chwalą ten program, to bardzo odciąża ich budżet".

Czy szykują się zmiany dot. badań profilaktycznych?

Kraska odpowiedział jeszcze na pytania dotyczące poszerzenia katalogu badań w ramach badań okresowych. W jego ocenie Polacy niechętnie wykonują badania profilaktyczne

Rząd chce jednak wprowadzić pewne udogodnienia dla pacjentów. – Wiele schorzeń można wykryć we wczesnym etapie. W przypadku badań okresowych chcemy stworzyć możliwość przeprowadzenia badań. Dzięki temu będziemy mogli wykryć wcześniej niektóre choroby, co w onkologii ma kluczowe znaczenie – stwierdził Kraska.

Zwrócił uwagę też na to, że co roku pojawiają się nowe technologie lekowe. - My staramy się jak najszybciej implementować je do naszych budżetów. Postęp medycyny w tym kierunku, jeśli chodzi na przykład o onkologię, jest bardzo duży – dodał.

Kraska zaapelował, aby Polacy badali się częściej. Jak zaznaczył, "wczesne wykrycie oznacza nie tylko przedłużenie życia, ale wręcz wyleczenie z tej choroby".