Kiedy nowa lista bezpłatnych leków? Wiceminister wskazał termin
Zgodnie z zapowiedzią partii rządzącej wkrótce ma zostać wprowadzony program darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży. Łącznie może skorzystać z niego 14 milionów Polaków. Kiedy lista tych leków zostanie rozszerzona? Wiceminister zdrowia podał termin.
Katalog darmowych leków ma zostać rozszerzony
Rozszerzenie bezpłatnych leków dla kolejnych grup, czyli pacjentów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia, zapowiedziano podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, który 25 maja był gościem porannej audycji na antenie Polskiego Radia 24, podkreślił, że nowa grupa osób objęta programem liczy 14 mln osób.
- Na liście leków dla seniorów jest ponad 2 tys. preparatów. Ta lista nie jest układana pod względem ceny. To są leki najczęściej używane przez osoby starsze, często w chorobach przewlekłych – wyjaśnił wiceminister. Jak dodał, "przesunięcie o 10 lat górnej granicy, czyli z 75. do 65. roku życia to koszt około 1,5 mld zł".
Podczas rozmowy Kraska został zapytany, kiedy nowa lista darmowych leków zostanie przygotowana. – Teraz ta lista jest modyfikowana, aby rozszerzyć ją na młodych. Mam nadzieję, że jesienią będziemy gotowi – odpowiedział.
Wiceminister odniósł się do obecnie obowiązującego programu 75 plus, na który od samego początku wydano już 4,5 mld zł. Co miesiąc z tych nieodpłatnych leków korzysta ponad milion pacjentów, a resort zdrowia wydał już około 400 mln opakowań leków. Jak dodał Kraska, "emeryci i renciści bardzo sobie chwalą ten program, to bardzo odciąża ich budżet".
Czy szykują się zmiany dot. badań profilaktycznych?
Kraska odpowiedział jeszcze na pytania dotyczące poszerzenia katalogu badań w ramach badań okresowych. W jego ocenie Polacy niechętnie wykonują badania profilaktyczne.
Rząd chce jednak wprowadzić pewne udogodnienia dla pacjentów. – Wiele schorzeń można wykryć we wczesnym etapie. W przypadku badań okresowych chcemy stworzyć możliwość przeprowadzenia badań. Dzięki temu będziemy mogli wykryć wcześniej niektóre choroby, co w onkologii ma kluczowe znaczenie – stwierdził Kraska.
Zwrócił uwagę też na to, że co roku pojawiają się nowe technologie lekowe. - My staramy się jak najszybciej implementować je do naszych budżetów. Postęp medycyny w tym kierunku, jeśli chodzi na przykład o onkologię, jest bardzo duży – dodał.
Kraska zaapelował, aby Polacy badali się częściej. Jak zaznaczył, "wczesne wykrycie oznacza nie tylko przedłużenie życia, ale wręcz wyleczenie z tej choroby".
Polecany artykuł: