Kiedy koniec stanu epidemii w Polsce? Minister zdrowia wyjaśnia

2020-07-13 13:26 Katarzyna Hubicz

Kiedy w Polsce zniesiony zostanie stan epidemii? Jak wyjaśnił Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację związaną z COVID-19, co nadal jest potrzebne - a możliwość jego zniesienia pojawi się po spełnieniu określonych warunków.

Jak przypomina PAP, wprowadzony w Polsce 20 marca podstawie rozporządzenia ministra zdrowia stan epidemii daje m.in. możliwość tworzenia specjalnych stref (zero, buforowych), aby zamykać ogniska zakażeń występujących na danym obszarze i ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

W stanie epidemii władze mogą zaś wprowadzać określone zakazy, nakazy i środki kontroli, m.in. ograniczenie sposobu przemieszczania się, zgromadzeń, używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych.

Pozwala on m.in. również na zmianę działania niektórych instytucji i zakładów pracy, a w razie konieczności można również wprowadzić reglamentację określonych produktów, zobowiązać mieszkańców do poddania się badaniom lub wysłać na obowiązkowe szczepienia - a osoby podejrzane o zakażenie lub chore wysłać na kwarantannę, w trakcie której nie mogą opuszczać miejsca, w którym się znajdują.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany przez PAP o warunki, jakie musiałyby zostać spełnione, by w Polsce zniesiono stan epidemii wyjaśnił, że stan epidemii można znieść wówczas, gdy w ciągu następnych tygodni nie dochodzi do nowych zachorowań.

Podkreślił jednocześnie, że: "Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację epidemiologiczną. To jest nadal potrzebne. Jak nie będziemy mieć zachorowań w pewnych województwach lub w całym kraju przez kolejne dni, być może tygodnie, wtedy będzie można zdjąć stan epidemii. Taka decyzja jednak musi być poprzedzona wnikliwą analizą. Należy pamiętać, że noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego opiera się właśnie na rozporządzeniu" – powiedział.

Dodał również, że niektóre sądy podważają legalność tych nakazów, ale, jak powiedział, wprowadzono je po to, aby chronić zdrowie ludzi. "Oczywiście ustawa epidemiczna mówi o sposobie przemieszczania się, a nie o samym fakcie posiadania maseczki, ale to są zalecenia, które mają służyć ochronie ludzi. W związku z tym, niezależnie od tego, jaką mają one siłę, umocowanie w systemie prawnym, uważam, że każdy rozsądny człowiek powinien się do nich zastosować" – podkreślił minister.

Źródło: PAP

Wielkie rozluźnienie. Zapomnieliśmy o epidemii? Posłuchaj:
Włodzimierz Gut: Mówienie o końcu epidemii to zbyt duży entuzjazm [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE