Już jesz owady, choć o tym nie wiesz. Szukaj tego napisu na etykiecie
Jest zgoda na wykorzystanie mąki ze świerszczy do produkcji żywności dla ludzi. Obowiązuje na terenie państw członkowskich UE. Jaki jest dopuszczalny limit tego dodatku? Jak rozpoznać artykuły spożywcze zawierające mąkę ze świerszczy?
Mąka ze świerszczy stała się legalnym dodatkiem do żywności wraz z dniem 24 stycznia 2023 r. Komisja Europejska wydała zezwolenie na jej obrót i produkcję na terenie państw członkowskich UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Oznacza to, że niebawem produkty z mąką ze świerszczy trafią na polski rynek. Pierwszym krajem, w którym będzie można kupić żywność z tym dodatkiem mają być Włochy.
W jakich produktach znajdziemy mąkę ze świerszczy?
Żywność z zawartością mąki ze świerszczy to przede wszystkim:
- makarony,
- chleb i bułki,
- paluszki chlebowe,
- pizza,
- herbatniki,
- wyroby czekoladowe,
- zupy i koncentraty w proszku,
- mieszanki do wypieków,
- przetwory mięsne.
Mąka ze świerszczy i jej wpływ na zdrowie
Świerszcz domowy (acheta domesticus) to gatunek owadów. Dotychczas mógł być stosowany wyłącznie jako dodatek do pokarmu dla zwierząt (gadów, płazów i pajęczaków).
Od 24 stycznia producenci żywności mogą także wykorzystywać proszek ze świerszczy jako składnik artykułów spożywczych dla ludzi.
O tym, jaki wpływ na zdrowie ma mąka ze świerszczy przeczytaliśmy w uzasadnieniu tej decyzji, która dostępna jest na oficjalnej stronie KE: “jedzenie owadów (...) pozytywnie wpływa na środowiska oraz zdrowie i środki do życia”. Ponadto, proszek ze świerszczy jest “wysoce odżywczym i zdrowym źródłem pożywienia z dużą zawartością białka, tłuszczu, witamin i minerałów”
Produkty żywnościowe będą zawierały niewielkie ilości mąki ze świerszczy lub innych składników powstałych z insektów. jak wynika z informacji zawartych w rozporządzeniach UE, wyroby spożywcze z zawartością mąki ze świerszczy mogą zawierać maksymalnie 2g na 100g tego produktu.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaznacza jednak, że tego typu produkty mogą być niebezpieczne dla osób uczulonych na skorupiaki, mięczaki lub roztocza.
Jak rozpoznać produkty z mąką ze świerszczy?
Wyroby zawierające mąkę ze świerszczy będzie można rozróżnić. Ich opakowania będą oznaczane łacińską nazwą gatunku, czyli acheta domesticus.
Zostanę stworzone odpowiednie etykiety, a na produktach z mąką ze świerszczy będzie także widoczna informacja o narażeniu na ewentualne reakcje alergiczne. Tego typu etykiety będą umieszczane obok zestawienia składników produktu.
Nie ulega wątpliwości, że cena takich wyrobów może różnić się od tych z dodatkiem mąki pochodzenia roślinnego. Przewiduje się, że produkty z zawartością pyłu ze świerszczy będą droższe.
Żywność z dodatkiem owadów to nie nowość
To nie jest pierwszy raz, kiedy na europejski rynek żywności trafią produkty z dodatkiem w postaci insektów. W 2021 roku dopuszczono do obrotu szarańczę wędrowną (locusta migratoria). 3 stycznia 2023 roku wydano zgodę na obrót produktów z chrząszczem mącznika młynarka (tenebrio molitor). Od 6 stycznia br. można także sprzedawać larwy pleśniakowca lśniącego (alphitobius diaperinus).