Jest decyzja rządu. Będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Kiedy ma wejść w życie? Padły już konkretne daty.
Od 6 marca trwa protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością i ich podopiecznych na korytarzach Sejmu. Chcą podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto.
Kiedy nowe świadczenie ma wejść w życie?
Jak przekazała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, od 1 stycznia 2024 roku obowiązywać będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. 16 marca odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli resortu z protestującymi. Omówione zostały założenia projektu ustawy.
Wiceminister Paweł Wdówik poinformował, że rozmowy były bardzo intensywne i trwały trzy godziny. Dyskutowano na temat ustawy o asystencji oraz możliwości dorabiania dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne.
Minister zaznaczyła, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog". – Konstruktywny dialog – to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać – powiedziała Maląg. Dodała, że MRiPS zależy na "rozwiązaniach kompleksowych, systemowych" oraz "prawie do godnego, niezależnego życia osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów".
3 poziomy świadczenia dla osób z niepełnosprawnością
Podczas rozmów udało się uzyskać – jak poinformował Paweł Wdówik – wstępne porozumienie dotyczące trzech kluczowych elementów, które tworzą model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna. Pierwszy z nich to świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił polityk,"nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju: dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności, aktywność zawodowa".
To świadczenie ma składać się z trzech poziomów:
- pierwszy (najwyższy) poziom będzie dla osób, które wymagają największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej,
- drugi poziom ma być równy rencie socjalnej,
- trzeci poziom ma być równy 50 proc. renty socjalnej.
Z informacji przekazanych przez wiceministra wynika, że aby ubiegać się o świadczenie najpierw należy ustalić poziom potrzeby wsparcia w Wojewódzkich Zespołach Orzeczniczych. Narzędzie do oceny ma bazować na Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania (ICE). – Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową, możliwe zobiektywizowaną w skali od 1 do 100 – dodał Wdówik.
Pierwszy poziom świadczenia ma zostać uruchomiony od stycznia 2024 roku, drugi od 2025 roku, a trzeci od 2026 roku.