Jeśli przyjmujesz ten lek, lepiej zrób zapasy. Szybko znika z aptek a dostawy będą pod koniec wakacji

2022-06-21 8:05

W aptekach coraz trudniej kupić jeden z leków hormonalnych, który przyjmuje wielu Polaków - Androcur. Jak poinformował producent, najprawdopodobniej w sierpniu lek znów pojawi się w hurtowniach farmaceutycznych.

Jeśli przyjmujesz ten lek, lepiej zrób zapasy. Szybko znika z aptek a dostawy będą pod koniec wakacji
Autor: Getty Images

Androcur to lek hormonalny, który lekarz przepisuje na receptę, i który jest refundowany. O problemach z jego dostępnością w hurtowniach farmaceutycznych poinformował portal gdziepolek.pl.

Zapasy zmalały prawie do zera

Androcur przepisywany jest i mężczyznom, i kobietom. W części aptek tego leku już nie można kupić, w innych dostępnych jest zaledwie po kilka opakowań.

Jak poinformowano na stronie portalu gdziepolek.pl: „Otrzymaliśmy od producenta leku Androcur informację, że nowa dostawa leku do hurtowni planowana jest na sierpień 2022 r. Dotyczy to obu wielkości opakowań - 20 tabletek i 50 tabletek. Do tego momentu mogą pojawiać się problemy z dostępnością leku.”

Na co pomaga Androcur?

Substancja czynna znajdująca się w leku Androcur - octan cyproteronu - hamuje działanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, produkowanych również w pewnej ilości przez organizm kobiety. Wskazania do jego stosowania są bardzo różne.

U mężczyzn stosowany jest w leczeniu antyandrogenowym przy nieoperacyjnym raku gruczołu krokowego, a także w dewiacjach seksualnych w celu zmniejszenia popędu seksualnego. Z kolei kobietom przepisuje się go przy ciężkich objawach androgenizacji (takich jak hirsutyzm), albo w łysieniu androgenowym, czyli utracie włosów związanych z nadmiarem androgenów, któremu często towarzyszy ciężka postać łojotoku lub trądziku.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia hormonalne