Jeśli czujesz ten zapach, możesz mieć cukrzycę, czerniaka lub wrzody. Sprawdź koniecznie

2023-06-01 15:39

Ludzki organizm jest niezwykle złożony i w sytuacji, gdy coś zaczyna działać nieprawidłowo, zazwyczaj wysyła wyraźne ostrzeżenia. Jednym z takich sygnałów może być zmieniony zapach ciała, który może sugerować problemy z różnymi organami.

Jeśli czujesz ten zapach, możesz mieć cukrzycę, czerniaka lub wrzody. Sprawdź koniecznie
Autor: Getty Image

Niepokojący zapach ciała lub nieprzyjemny oddech to więcej niż tylko kwestia higieny. Te symptomy mogą być ostrzegawczymi znakami, które nasz organizm przesyła, informując nas, że cierpimy na poważne schorzenia. Wśród chorób, które mogą być związane z zapachem moczu, potu lub oddechu, są nowotwory, niewydolność wątroby, cukrzyca lub grzybica.

Wrzody, refluks grzybica wywołują brzydki zapach z ust

Kiedy nieprzyjemny zapach z ust idzie w parze z czkawką, zgagą, dyskomfortem w ustach lub bólem brzucha, może to sugerować obecność wrzodów żołądka czy dwunastnicy, albo refluks żołądkowo-przełykowy. Do objawów refluksu, które wymagają natychmiastowej diagnozy, zalicza się: trudności z połykaniem, ból podczas połykania, utrata masy ciała lub krwawienie z przełyku.

Za nieprzyjemny zapach z ust może również odpowiadać grzybica jamy ustnej. Rozwój tej choroby może być spowodowany przez dietę, niektóre choroby (np. cukrzyca, a także AIDS) czy warunki życia. Decydujące znaczenie w tym kontekście, mają wiek oraz stan układu immunologicznego.

Chore nerki i niewydolność wątroby

Wiele osób cierpiących na choroby nerek doświadcza intensyfikacji nieprzyjemnego zapachu z ust. Dotyczy to na przykład osób z przewlekłą niewydolnością nerek, czyli stanem, w którym uszkodzenie tego organu utrzymuje się przez ponad trzy miesiące. Zapach amoniaku z ust lub potu oraz odór nieświeżych ryb w oddechu mogą także sugerować problemy z nerkami.

Zapach surowej ryby z ust może być również sygnałem niewydolności wątroby. Innym ostrzegawczym zapachem może być aceton wydobywający się z jamy ustnej, co zwykle wskazuje na zaawansowaną hiperglikemię.

Cukrzyca - kwasica ketonowa

Kwasowy zapach jabłek z oddechu i moczu, przypominający fermentujące owoce, to jeden z objawów kwasicy ketonowej, czyli poważnego powikłania cukrzycy, które może zagrażać życiu. Kwasica ketonowa rozwija się na skutek niedoboru lub braku insuliny, hormonu peptydowego, który umożliwia komórkom organizmu pobieranie glukozy z krwi i wykorzystywanie jej jako źródła energii. Nadmierne pocenie się może również sugerować cukrzycę.

Inne choroby związane z potliwością. Co musisz wiedzieć?

Nadmierne pocenie się może również być sygnałem innych schorzeń, takich jak gruźlica, nowotwory, choroba Parkinsona czy akromegalia - choroba przewlekła związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu.

Zapach myszy, benzyny i octu

Ciekawym zjawiskiem jest to, że nasze ciała mogą wydzielać zapachy przypominające "mysz", benzynę lub ocet. "Mysią" woń może świadczyć o fenyloketonurii - chorobie, która prowadzi do poważnych zaburzeń metabolicznych. Zapach benzyny zazwyczaj wiąże się z zaawansowanym stadium czerniaka, natomiast ocet można wyczuć w pocie osób cierpiących na schizofrenię.

Ważne jest, aby pamiętać, że nasz organizm przekazuje nam wiele istotnych informacji, które pomagają nam dbać o nasze zdrowie. Niepokojące zapachy ciała mogą być jednym z takich sygnałów, dlatego nie powinno się ich ignorować. W przypadku obaw lub niepewności zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: Żyję ze schizofrenią